Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zahraničí

    Zemřel Otto Šujan

    FOTO archiv DÚ Bratislava

    Otto Šujan

    2. 6. 1930 Zvolen, Slovensko /Československo/ – 25. 10. 2017 Bratislava, Slovensko

    Slovenský scénograf a pedagog, žák Ladislava Vychodila, zakladatele katedry scénografického výtvarnictví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Patřil mezi najvýznamnější slovenské scénografy druhé poloviny dvacátého století. Byl autorem 301 scénických realizací k činoherním, operním, operetním a muzikálovým inscenacím, další stovku scénografií připravil pro televizi a film.

    Po absolvování maturity byl přijat ke studiu architektury na Slovenskou vysokou školu technickou v Bratislavě. Již během studia inklinoval k výtvarným aplikacím určeným pro film a divadelní scény, což rozhodl o tom, že přešel v roce 1951 na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Náročné studium absolvoval v ateliéru profesora Ladislava Vychodila, který byl pro Oto Šujana celoživotním vzorem. V roce 1955 studia ukončil absolutoriem. Ještě téhož roku získal své první angažmá divadelního výtvarníka v divadlech v Žilině a následně v Prešově. Od roku 1956 spolupracoval jako scénický výtvarník s bratislavskou Novou scénou. Šéfem výpravy se tam stal v roce 1971 a setrval zde až do odchodu do důchodu. Souběžně od roku 1968 byl externím pedagogem na VŠMU.

    Vždy se projevoval jako všestranný scénograf, který je schopen navrhovat výpravy jak pro činoherní inscenace, tak i na balet, operu nebo operetu. Mezi jeho výtvarné metody patřilo architektonické cítění prostoru, který dokázal vhodnými zásahy a prostředky iluzivně zvětšit. Prostor nedekoroval ani nezdobil, nekašíroval kulisy, spíše jej racionálně modeloval. Za základní východisko scénografie považoval půdorys. Hlavným cílem většiny jeho scénografií bylo zrušení konvence „kukátkového“ divadla fixným portálem, čímž se snažil vtáhnout diváka do jevištního dění. Mezi další jeho přednosti patřilo mistrné přizpůsobení scény k zvýraznění kostýmů. Poměrně často spolupracoval s kostýmní návrhářkou Stanislavou Vaníčkovou.

    Z velkého množství realizovaných scénických výprav připomeňme například: A. P. Čechov-Tři sestry /1962/; W. Shakespeare – Veselé windsdorské paničky /1965/; Moliére – Tartuffe /1966/; J. Scheneider, B. Ondráček – Gentlemani /1968/; československou premiéru L. Lahoda – Inferno /1968/; F. M. Dostojevskij – Idiot /1971/; Moliére – Misantrop /1972/; W. Sakespeare – Hamlet /1974/; A. P. Čechov – Strýček Váňa /1974/; P.  Marivaux – Upřímní /1977/; B. Kramosil, J. Turán, T. Šebo – Kolotoč /1987/; B. Smetana – Braniboři v Čechách /2004/; R. Leoncavallo – Komedianti /2006/; P. Mascagni /2006/; F. Lehár – Veselá vdova /2008/ a mnoho dalších.

    Věnoval se i televizní tvorbě. Jako scénograf byl uznáván i v zahraničí. Působil v mezinárodních organizacích jevištních výtvarníků i techniků OISTAT.

    Ladislav Čavojský: Otto Šujan, scénický architekt – architekt scény (Slovart 2013). Repro archiv

    Je zastoupen ve sbírkách Slovenské národní galerie Bratislava, Národního divadelního centra v Bratislavě, Moravské národní galerie v Brně a jinde.

    Sbírka jeho scénických návrhů v archivu Muzea Divadelního ústavu v Bratislavě tvoří základní pilíř vývoje slovenské scénografie nejen z hlediska historického, ale i vysoce uměleckého. Svým osobitým uměleckým pohledem dodnes ovlivňuje současné slovenské scénické výtvarníky.

    V roce 2013 vydal Slovart jeho obsáhlou monografii, kterou napsal Ladislav Čavojský (více zde).

    ///

    Otto Šujan. FOTO archiv

    1949 – 1951 – štúdium architektúry na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave u profesora Jozefa Lacku

    1951 – 1955 – štúdium scénografie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesora Ladislava Vychodila a Martina Brezinu

    1954 – scénograf v Divadle Petra Jilemnického v Žiline

    1955 – scénograf a šéf výpravy v Divadle Jonáša Záborského v Prešove

    1956 – 1971 – scénograf a šéf výpravy v Divadle Nová scéna v Bratislave

    1966 – 1990 – pedagóg na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde prednášal predmety scénická realizácia a dejiny scénografie

    1983­­ – 1990 – pedagóg na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave

    1983 – titul zaslúžilého umelca

    1989 – titul profesora

    2000 – Zlatá medaila za celoživotnú umeleckú tvorbu

    ///

    O jeho úmrtí informoval Divadelní noviny Mgr.art. Dušan Poliščák z bratislavského Divadelního ústavu.

    • Autor:
    • Publikováno: 26. října 2017

    Komentáře k článku: Zemřel Otto Šujan

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,