Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2019

ročník 28
14. 5.–27. 5. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Norman Gimbel

  Foto Courtesy of Subject

  Norman Gimbel

  16. 11. 1927 Brooklyn, New York, USA – 19. 12. 2018 Montecito, Kalifornie, USA

  Americký textař, mimo jiné i muzikálový, držitel cen Oscar a Grammy, autor hitů Killing Me Softly with his Song či Sway.

  Jeho prvními hudebními vydavateli byli David Blum a Edwin Morris. Proslavil se hitem Canadian Sunset, který napsal pro Andyho Williamse v roce 1956. Ještě více se do povědomí veřejnosti zapsal prací pro televizi a film. Psal písně pro populární seriály jako Laverne & Shirley, Wonder Woman a H.R. Pufnstuf.

  S broadwayským skladatelem Morrisem Charlapem také spolupracoval na muzikálech Whoop-Up a The Conquering Hero a z francouzštiny do angličtiny přeložil slavná Paraplíčka ze Cherbourgu.

  Za píseň Killing Me Softly with his Song získal spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem skladatelem Charlesem Foxem v roce 1973 cenu Grammy. Jako první ji zpívala a proslavila Roberta Flack a poté ji převzala řada světových interpetů. Skupina The Fugees za její interpretaci získala v roce 1997 Cenu Grammy v oboru rhythm and blues. V roce 1974 tuto píseň převzala do svého repertoáru i Helena Vondráčková. Text do češtiny pod názvem Dvě malá křídla tu nejsou převedl (se zcela jiným obsahem) Zdeněk Borovec.

  V roce 1979 Gimbel obdržel dalšího Oscara, a to za nejlepší původní píseň It Goes Like It Goes, která zazněla ve filmu Norma Rae v podání Jennifer Warnes. V roce 1984 byl Gimbel uveden do americké Síně slávy v oboru písňových textařů.

  K jeho dalším známým hitům patří například Happy Days ze stejnojmenného televizního seriálu či anglická verze Dívky z Ipanemy.

  Měl dva syny (Tonyho a Petera) a dvě dcery (Nelly a Hannah).

  Norman Gimbel ve Wadsworth Theater v Los Angeles 13. června 2011. Foto Jonathan Leibson / FilmMagic

  Zemřel ve svém domě v Kalifornii. Oznámil to jeho syn Tony Gimbel, který s otcem spolupracoval 25 let a v současné době řídí společnost Words West (dříve Normans Music Publishing).

  /Z více zdrojů zpracovala kaczk./

  • Autor:
  • Publikováno: 29. prosince 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Norman Gimbel

  1. Miroslav Bystřický ml.

   Profilový obrázek

   Dobrý den,
   dovolím si Vás upozornit na menší chybu v životopisu (kterou převzaly všechny naše tiskové agentury)… Pan Martin Gimbel (1927-2018) obdržel cenu americké Akademie filmového umění a věd – prestižního Oscara – v kategorii nejlepší původní píseň v roce 1979 (ne v roce 1997). Píseň It Goes Like It Goes zazněla v americkém odborářském dramatu Norma Rae (režie Martin Ritt, 1979).Tento film získal celkem 4 nominace na Oscara, nakonec úspěšně proměnil ve vítězství dvě – Oscara za nejlepší herečku v hlavní roli získala ještě Sally Field (1946)…
   S pozdravem
   Miroslav Bystřický ml., Veselí nad Moravou

   30.12.2018 (2.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Děkujeme za upozornění.
   Chybu jsme opravili, čtenářům se omlouváme.
   red.

   30.12.2018 (3.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,