Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Miroslav Smyčka

  S fotografií Figara loni v září během oslav svých 90. narozenin. FOTO RADKA DOLEŽALOVÁ

  Miroslav Smyčka

  11. 9. 1926 Olomouc – 25. 4. 2017 Praha

  Operní pěvec.

  Absolvoval reálné gymnázium v Brně. V letech 1945-49 studoval filologii a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně, ale při politických prověrkách byl vyloučen.

  V roli Figara. FOTO archiv JD ČB

  Již v době univerzitních studií zároveň studoval zpěv na hudební škole a konzervatoři a v roce 1949 byl angažován ve sboru Státního divadla v Brně. Po ukončení základní vojenské služby pokračoval v operním sboru v Slezském divadle v Opavě a roku 1953 začala jeho kariéra operního sólisty v divadlech v Liberci, Opavě, Českých Budějovicích a zejména v Ústí nad Labem, kde vytvořil řadu stěžejních rolí domácího i světového barytonového repertoáru. Po odchodu do penze se odstěhoval zpět do Českých Budějovic a v letech 2005–2011 působil jako externista ve sboru Jihočeského divadla.

  FOTO archiv

  Ve volném čase byl náruživým esperantistou, v tomto jazyce koncertoval na mnoha akcích v Česku i v zahraničí a řadu písní a árií v esperantu nahrál i na CD. V roce 2002 byl jmenován čestným členem Českého esperantského svazu.

  Za jeho celoživotní uměleckou práci mu byla na návrh UNIE – odborového svazu profesionálních zpěváků ČR a Společnosti koncertních umělců v roce 2010 udělena cena Senior Prix.

  FOTO archiv JD ČB

  Jeho dcera Jolana Smyčková (1979) je herečkou a zpěvačkou pražského Divadla Semafor.

  Divadelní noviny o jejím úmrtí informovala Radmila Hrdinová.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. dubna 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Miroslav Smyčka

  1. Josef Vojáček

   Profilový obrázek

   Miroslava Smyčku
   jsem znal především jako esperantistu. Na esperantských setkáních, včetně Světových esperantských kongresů, přispíval svým zpěvem do kulturní části programu. Nezapomenutelná jsou jeho vystoupení na esperantských Kulturních setkáních v Ústí nad Labem, která organizoval spolu s Vlastimilem Novobilským, bývalým rektorem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

   29.04.2017 (11.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,