Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Michael Klang

  Foto Zdeněk Němec

  Michael Klang

  4. 3. 1954 Dačice – 1. 8. 2019 Praha

  Architekt, scénograf, designér a výtvarník.

  V roce 1973 maturoval na Střední všeobecně vzdělávací škole v Praze. Vystudoval Fakultu architektury na Českém vysokém učení technickém, kde v roce 1979 získal titul inženýr architekt, a poté vystudoval formou mimořádného studia i Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, na jejíž katedře scénografie dokončil studium v roce 1982. Poté působil na Fakultě architektury ČVUT jako odborný asistent. V roce 1985 tam obhájil disertační práci – Obecná kritéria prostorové kvality v architektonické tvorbě a byl mu udělen titul kandidáta technických věd /CSc./. Od roku 2000 vyučoval jako externí přednášející na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, v roce 2011 se zde stal vedoucím ateliéru Prostorová tvorba a působil zde do své smrti. V letech 2008 a 2009 externě přednášel také na Katedře výtvarné kultury Univerzity Hradec Králové.

  Dlouhodobě se věnoval architektonickým a scénografickým projektům, měl více než tisíc realizací. Jeho dílem je rekonstrukce domu U Hybernů v Praze na Divadlo Hybernia nebo kina v Napajedlech, podílel se na Filmovém uzlu ve zlínských ateliérech. Je autorem návrhů řady divadelních domů: KD Eden – muzikálové divadlo; GoJa Music Hall; Výstaviště Praha – muzikálové divadlo aj. V letech 1997 – 2015 byl autorem scény pro vyhlašování výsledků ankety Český slavík, realizoval i galavečery Miss České republiky a předávání Cen Thálie. Před čtyřmi lety vytvořil nové multimediální studio Radiožurnálu. Navrhl také zpravodajské televizní studio ČT24 a TV Nova, studia pro soutěžní pořad Kufr či zábavní pořady Caruso Show, Do-Re-Mi nebo Kolotoč.

  Je autorem scénografií pro muzikál na pražském Výstavišti Pomáda (2000), muzikál Divadla Broadway Kat mydlář režiséra a choreografa Lubora Vaculíka s hudbou Michala Davida (2011) a činoherní inscenace režiséra Ivana Misaře v Těšínském divadle Sluha dvou pánů (2016) a Večer tříkrálový (2018). Na Slovensku pracoval pro veřejnoprávní televizi i soukromé stanice Joj a Markíza. Jedním z jeho posledních děl bylo studio pro pořad České televize Otázky Václava Moravce.

  Foto Facebook

  V roce 2019 vydal v nakladatelství Univerzity Tomáše Bati knihu Televizní konfese, kde na 400 stránkách zmapoval část své celoživotní práce.

  Zprávu o jeho úmrtí sdělili na Facebooku jeho přátelé. Mrtvice ve spánku, pohřeb příští sobotu v Dačicích, informoval na Facebooku jeden z jeho kolegů.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 5. srpna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Michael Klang

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,