Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Marián Geišberg

  Foto TASR

  Marián Geišberg

  23. 12. 1953 Piešťany (Československo) – 10. 11. 2018 Bratislava (Slovensko)

  Slovenský herec, folkový písničkář, autor povídkových sbírek, humorista, člen souboru Slovenského národního divadla.

  Vyrostl v Myjavě a vystudoval herectví na VŠMU v Bratislavě, kde absolvoval v roku 1979. Nejdříve působil v Divadle Jonáša Záborského v Prešově (1979 – 1984), poté v Divadle SNP v Martině a od roku 1988 v Trnavském divadle. Od roku 1992 byl členem Činohry SND. První filmy začal točit koncem 70. let, k těm nejvýznamnějším patří tituly Pásla koně na betoně, Kára plná bolesti nebo seriál Alžbětin dvůr. Díky charakteristickému hlasu se uplatňoval také jako vypravěč dokumentů.

  Později se prosadil i v českých filmech – nejznámějším z nich je snímek Alice Nellis Revival, v němž ztvárnil stárnoucího rockera bojujícího se smrtelnou nemocí návratem na scénu. Dále hrál např. v komedii Jak se krotí krokodýli, v pohádkách Tři bratři a Sedmero krkavců nebo v televizním snímku Hlas pro římského krále. Výraznou roli získal v koprodukčním krimithrilleru Rudý kapitán. Jeho posledním filmem je pohádka Čertí brko, která jde do kin 29. listopadu, a televizním seriálem třináctidílný Strážmistr Topinka, odvozený od jedné z postav cyklu Doktor Martin.

  Známý byl také jako folkový písničkář – autor i interpret. Kromě CD Nápoky (1998), Neladí, nevadí (2002) a Aha live: Marián Geišberg a Daniela Danišková (2003)mu vyšly sbírky povídek Ono ma to poje a Prejsť prahom a zavrieť dvere. Účinkoval také jako glosátor v humoristickém 7edem s r.o. TV Markíza. Účinkoval v pořadu Sedem na TV JOJ.

  Byl ženatý a měl dva syny: Martina a Marka. S rodinou žil ve Vlčkovicích u Trnavy. Jeho sestrou je herečka Jana Oľhová.

  Zemřel po těžké nemoci: během roku překonal srdeční kolaps a náročnou operaci plic. O hercově úmrtí informovala tisková mluvčí Slovenského národního divadla Izabela Pažítková a režisérka Alice Nellis.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 11. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Marián Geišberg

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,