Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Juraj Herz

  FOTO archiv

  Juraj Herz

  4. 9. 1934 Kežmarok – 8. 4. 2018 Praha

  Filmový a divadelní režisér, scenárista a herec.

  Studoval fotografii na Umělecko-průmyslové škole v Bratislavě a později režii a loutkoherectví na DAMU v Praze. V letech 1960–1961 působil jako herec a režisér v pražském divadle Semafor. Od roku 1961 působil jako asistent režie a později i jako režisér v Praze na Barrandově.

  S herečkou Jiřinou Šejbalovou při natáčení filmu Den pro mou lásku (1976). FOTO archiv

  V roce 1987 odešel do Německa, kde točil zejména pro televizi. V pozdějších letech žil opět převážně v Česku a točil filmy. Byl členem Evropské filmové akademie.

  Na filmech spolupracoval s kameramany jako Stanislav Milota, Jozef Šimončič nebo Jiří Macháně. Dobře se znal a spolupracoval také s výtvarníkem a režisérem Janem Švankmajerem.

  Na schodech pardubického krematoria s filmovým štábem Spalovače mrtvol (1968). FOTO archiv

  Jeho dílo bylo ovlivněno především de Sicovým filmem Zloději kol a Felliniho 8 a půl. Byl řazen k české nové vlně, jeho filmy se vyznačují silným příběhem s prvky hororu, specifického humoru a erotiky. Mezi jeho nejznámější filmy patří na Oscara navržené drama podle knihy Ladislava Fukse Spalovač mrtvol, televizní film Sladké hry minulého léta, za který získal Zlatou nymfu a Grand Prix na MTF Monte Carlo, drama Petrolejové lampy, které bylo uvedené na FF v Cannes, pohádka Panna a netvor nebo první český horor Upír z Feratu.

  S principálem Divadla Na Jezerce Janem Hrušínským. FOTO archiv

  Po návratu z Německa příležitostně spolupracoval i s pražskými divadly – s Divadlem Na Fidlovačce (Blboun, 2001), Na Jezerce (Petrolejové lampy, 2006, Sklenka sherry, 2008, Dědicové, 2016, Familie, 2016) a v roce 2011 i s Národním divadlem (Deváté srdce).

  Za své celoživotní dílo obdržel v roce 2009 Českého lva. V roce 2010 získal na festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii.

  Byl dvakrát ženatý. S herečkou a tanečnicí Terezou Pokornou měl dceru.

  O jeho úmrtí informoval Denník N s odkazem na herce Andrej Hryce, které s ním dlouhá léta spolupracoval. Slovenská i česká kinematografie před chvílí utrpěla nenahraditelnou ztrátu. Juraj Herz, jeden z nejúžasnějších režisérů, které jsem potkal, odešel do režisérského nebe. Nikdy na tebe nezapomenu, napsal na Facebooku herec.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. dubna 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Juraj Herz

  1. DN

   Profilový obrázek

   Juraj Herz
   nebude mít podle sdělení rodiny veřejný pohřeb. Poslední rozloučení se uskuteční pouze v nejužším rodinném kruhu.

   10.04.2018 (3.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,