Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Josef Klán

  FOTO archiv ND Brno

  Josef Klán

  8. 2. 1935 Příbram – 11. 12. 2012 Brno

  Operní pěvec, v letech 1965 – 1999 emeritní sólista Janáčkovy opery Národního divadla Brno. V mládí se vyučil v oboru strojní zámečník ve strakonické Zbrojovce a pak studoval na Vyšší průmyslové škole strojnické v Písku. Láska ke zpěvu ale zvítězila a odešel studovat na AMU v Praze. Již v době studií zpíval v několika inscenacích. Už tehdy se plně prokázal jeho talent, muzikálnost a herecké nadání.

  Jako Kecal v Prodané nevěstě (1967). FOTO archiv NDB

  První angažmá získal ve Slezském divadle v Opavě, poté působil v olomoucké opeře, kde dozrál v osobitého operního umělce. V roce 1965 přišel do brněnské opery, kde zůstal až do odchodu do důchodu roku 2000. Za 35 let působení v tomto uměleckém svazku nastudoval nesčetné množství operních rolí a získal si přízeň operního publika i odborné kritiky.

  Hned na začátku svého angažmá zpíval při slavnostním zahajovacím představení u příležitosti otevření nové budovy Janáčkova divadla postavy Jezevce a Faráře v opeře L. Janáčka Příhody lišky Bystroušky v režii Miloše Wasserbauera  a v hudebním nastudování Františka Jílka. Z mnoha dalších rolí vzpomeňme alespoň trojroli Sakrstián, Lunobor a Domšík ve Výletech pana Broučka,  Dikoje v Káti Kabanové, jedinečný Kecal v Prodané nevěstě, stejně tak Mumlal ze Dvou vdov nebo Malina v Tajemství či Žalářník v Daliborovi nebo Kmet v Braniborech v Čechách. A samozřejmě nesmíme zapomenout jeho vynikajícího Vodníka z Rusalky, Hrabě z Jakobína, Lucifera z Čerta a Káči nebo Patriarchu z Dimitrije. Jeho velký hlasový fond s dramatickým přednesem zazněl i v operách světových skladatelů.

  V titulní roli Borise Godunova (1975). FOTO archiv NDB

  Zpíval v dílech všech stylových období od baroka až po současnost, ať už to byla titulní role v Borisi Godunovovi, Ivan Hrozný v Pskoviťance či Gremin v Evženu Oněginovi. Znamenitým způsobem vytvořil postavu Mefista ve  Faustovi a Markétce, krále Filipa v Donu Carlosovi, Ramfise v Aidě či Sarastra v Kouzelné flétně.

  Pohostinsky vystupoval na předních domácích scénách, jeho výkony obdivovali operní diváci v Evropě i zámoří. Věnoval se rovněž koncertní činnosti a pedagogické práci. Během své umělecké dráhy nastudoval 128 rolí, zpíval ve 202 premiérách a účinkoval ve 3024 představeních. Operní publikum upoutal krásně zabarveným hlasem, hlubokým ztvárněním každé operní postavy.

  Šárka Motalová, ND Brno

  Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 18. prosince 2012 v 11 hodin v chrámu Páně sv. Tomáše v Brně.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. prosince 2012

  Komentáře k článku: Zemřel Josef Klán

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,