Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Joel Schumacher

  Foto Matt Sayles

  Joel Schumacher

  29. 8. 1939 New York City, New York, USA – 22. 6. 2020 New York City, New York, USA

  Americký filmový scenárista, režisér, módní návrhář a producent, mj. režisér filmové verze muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Fantom opery (2004). Režíroval i u nás známé filmy jako Hráči se smrtí, Volný pád, Čas zabíjet, 8 MM, Tábor tygrů či Telefonní budka. A také dva snímky o Batmanovi: Batman navždy a Batman a Robin.

  Vlevo s americkým módním návrhářem Royem Halstonem a dalšími dvěma spolupracovnicemi Joanne Creveling a Frances Stein tvořili v sedmdesátých letech v USA tým spoluurčujícím módní trendy. Foto Richard Gummere

  Narodil se a vyrůstal v New Yorku v rodině skandinávských emigrantů. Původně se chtěl stát módním návrhářem, vystudoval proto prestižní Parsonovu školu designu a Institut módních technologií (FIT) a u filmu začal jako kostymér. Oděvy navrhoval i pro snímky Woodyho Allena Spáč (1973) a Interiéry (1978).

  V roce 1987 při režii filmu Lost Boys. Foto archiv

  Režie se ujímá poprvé v TV filmu Příběh Virginie Hillové (1974), který byl divácky přijat s poměrně slušnou odezvou. Následující snímky Neuvěřitelně se zmenšující žena (1981), D. C. Cab (1983) a Oheň sv. Eliáše (1985) se s velkým ohlasem nesetkaly. Poté se ale objevil projekt, který mu poprvé přinesl výrazný divácký úspěch – upírský středoškolský film Lost Boys / Ztracení chlapci (1987), kde si hlavní role upírů zahráli Jason Patrick a Kiefer Sutherland.

  Následující snímek Bratranec a sestřenice (1989) sice v kinech propadl, ale uspěl aspoň v televizním uvedení. Průlomovým v jeho kariéře se stal až film Hráči se smrtí (1990) o partě mediků, kteří si pohrávají s klinickou smrtí. Do filmu obsadil tehdy ještě málo slavné herce jako Julii Robetsovou a Kiefera Sutherlanda, ale tah mu vyšel a snímek se dočkal nominace na Oscara v kategorii nejlepší zvuk. I další film – psychologické drama Volný pád (1993) – oslovil diváky i kritiku. Spolupracoval na něm s Michaelem Douglasem. Příběh o muži, který se v psychickém zkratu rozhodne pomstít celému světu, byl postaven na vynikající Schumacherově režii a výkonu Douglase.

  Schumacherova kariéra se posunula do nejvyšších pater americké kinematografie. Následovaly dva „kultovní“ snímky – z dnešního pohledu největší omyly režisérovy kariéry: pokračování Burtonových kultovních filmů o Batmanovi Batman navždy a Batman a Robin. Kritika Schumachera za oba filmy strhala, fanoušci původních snímků jej proklínali a i běžní diváci se tvářili rozpačitě. Nic nezachránila účast hereckých hvězd jako George Clooneyho, Vala Kilmera nebo Arnolda Schwazeneggera, Nicole Kidman, Tommy Leeho Jonese nebo Jima Carreyho. V roce 2002 natočil v Praze nepříliš úspěšný film Česká spojka s Anthony Hopkinsem v roli vysloužilého agenta CIA Gaylorda Oakese, který musí ze sarkastického zlodějíčka Jakea Hayese (Chris Rock) udělat sofistikovaného špióna, aby nahradil svého zavražděného bratra – identické dvojče. Ve filmu si zahráli i čeští herci Marek Vašut, Mikuláš Křen, Petr Vlasák ad. Následoval hitchcockovsky laděný thriller Telefonní budka (2003), který Schumacher postavil na minimálním rozpočtu, zajímavém scénáři a hereckém výkonu Colina Farrella. Byla to jeho nejrafinovanejší režijní práce ve filmu, která potvrdila jeho obrovskou schopnost pracovat s hercem a s dramatickými, vícevrstevnatými situacemi.

  Pro divadelníky je podstatný jeho zfilmovaný muzikál Andrewa Lloyda Webbera Fantom opery z roku 2004, za nějž získal tři nominace na Zlaté glóby a Oscary. Posledním Schumacherovým filmem se stal Teror z roku 2011 s Nicolasem Cagem a Nicole Kidman v hlavních rolích. Poté natočil ještě dvě epizody seriálu Dům z karet. Byl fanouškem Larse von Triera a severského hnutí filmové čistoty Dogma, natočil i několik hudebních klipů.

  Foto archiv

  Agentura AP s odvoláním na Schumacherova mediálního zástupce uvedla, že po roce léčby podlehl rakovině.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 23. června 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Joel Schumacher

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,