Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jiří Schoenbauer

  FOTO archiv

  Jiří Schoenbauer

  4. 5. 1949 Praha – 31. 12. 2016

  Operní a muzikálový zpěvák zpívající basem.

  Vystudoval herectví na pražské konzervatoři u M. Dvořákové. Od činohry se přes operetu a muzikál dostal až k opeře. Od roku 1972 účinkoval v teplické operetě a od roku 1982 v opeře DFXŠ v Liberci. V letech 1994 – 1998 ztvárnil svou nejslavnější roli Kaifáše v české verzi rockového muzikálu Jesus Christ Superstar v pražském divadle Spirála, kde byli jeho kolegy na jevišti  Kamil Střihavka, Dan Bárta anebo Bára Basiková. Vystupoval též v muzikálu Krysař (role Štěpána) v pražském divadle Ta Fantastika (1996), pro jehož obnovenou premiéru (1998) nastudoval roli Starosty.

  S Jiřím Bártou v HD Karlín na koncertu k 10. výročí derniéry Jesus Christ Superstar v listopadu 2008. FOTO TOMÁŠ KRÁL

  Pohostinsky vystupoval na různých scénách v České republice (Plzeň, České Budějovice, Olomouc aj.). Hostoval v Národním divadle a v Pražské Státní opeře a také v operních domech v Německu i Nizozemsku. Vystupoval jako Vodník v českém muzikálu Rusalka (Divadlo Milénium v Praze). Ztvárnil hlavní roli v avantgardní opeře E. F. Buriana Bubu z Montparnassu (Státní opera Praha) nebo roli Mefista v Gounodově opeře Faust a Markétka (Moravské divadlo Olomouc). Ve Straussově operetě Netopýr hrál ředitele věznice Franka (HD Karlín v roce 2004). V muzikálu Jekyll & Hyde (HDK, 2005) nastudoval roli lorda Savage. V roce 2011 působil jako sólista Komorní opery v Praze a opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

  FOTO archiv

  Zemřel na následky komplikací spojených s výdutí na mozkové cévě (aneurysma), kterou mu lékaři diagnostikovali počátkem roku 2016.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. ledna 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Schoenbauer

  1. Jaroslava Bestajovská

   Profilový obrázek

   S jirkou
   jsem jako školačka hrávala ochotnické divadlo. Byl báječný, ale také dostal párkrát rákoskou od režiséra, který nás takto trestal.
   Čest jeho památce, ať je mu dobře v tom hereckém nebíčku.

   10.09.2017 (6.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Peter Max Sommerauer

   Profilový obrázek

   Měl jsem Jirku velmi rád,
   setkali jsme se v Teplicich kde byl clenem KKD. Byl to veselý, přatelský chlapik.
   Ciao kluku

   25.08.2019 (11.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Jiří Fuchs

   Profilový obrázek

   Upřímnou soustrast. Jirka Schoenbauer byl můj spolužák na konzervatoři, byl přijat na oddělení hudební komedie, na obor zpěv byl přidělen ke Karlu Bermanovi. Ten trochu nerozpoznal talent Jirky, což není v oboru zpěvu vzácnost. Tehdy se ale Jirka o operu moc nezajímal, až později. Poprvé jsem ho přemluvil, aby se mnou šel do Národního divadla, když se hrála Janáčkova opera Z mrtvého domu. Náš kantor Karel Berman zpíval Malého vězně. „Tak abych konečně našeho profesora někde viděl“, pravil Jirka. Ten večer, snad jedinkrát za život, přišel Berman totálně o hlas, o pauze oznámili, že Karla Bermana vystřídá po pauze Jiří Joran… Tak takhle dopadla první návštěva opery roku 1969 u spolužáka Jirky…. Později se ohromně propracoval pílí i k žánru opery, Karel Berman by se byl jen divil.
   Také takto mohou jít osudy pěvců, v tom tkví ony Havlovy paradoxy Vaňka z Audience… Nemusí být na počátku až fanatická denní návštěva operního divadla, jak jsem ji znal se skupinkou jiných spolužáků z konzervatoře. Jirka je toho důkazem. Na Jirku Schoenbauera mám ty nejlepší vzpomínky. Budiž mu země lehká!

   26.08.2019 (20.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,