Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jiří Kahoun

  FOTO archiv

  Jiří Kahoun

  12. 3. 1942 Praha – 13. 5. 2017

  Spisovatel. Autor knížek pro děti, mimo jiné autor Příběhů včelích medvídků.

  Po maturitě na Střední průmyslové škole pro umělecké zpracování kovů a kamenů v Turnově a vojenské službě prošel řadou zaměstnání: byl traktoristou, aranžérem, kameníkem, výtvarníkem, pálil dřevěné uhlí, pracoval jako stavební dělník i technický redaktor. Obrázky beze slov uveřejňoval v různých novinách a časopisech: Ahoj, Československý loutkář, Československá fotografie, Dikobraz, Květy, Mateřídouška, Mladá fronta DNES, Obrana lidu, Pinoýr, Repertoár malé scény, Rudé právo, Svobodné slovo, Týdeník Československé televize, Vlasta, Voják. Podílel se na společných výstavách berounských výtvarníků a měl několik výstav samostatných. Město Beroun vydalo reprodukce jeho kreseb jako pohlednice, ilustroval dvě své knihy.

  Příhody včelích medvídků a jejich autor. Repro archiv

  Podle jeho námětů a scénářů byly natočeny televizní večerníčkové seriály: první řada Příhod včelích medvídků (1–13, režie Libuše Koutná, 1984; k prvním sedmi dílům napsal s Jaroslavem Vidlařem scénář) a sedm dílů Toronto Tom, kocour z Ameriky (scénář a režie Marie Satrapová, 1999; k dalším šesti dílům napsal předlohu a s Marií Satrapovou i scénář). Příhody včelích medvídků vyšly i na zvukových nosičích (1998). V Krátkém filmu Praha natočila Šarlota Zahrádková-Filcíková podle pohádek z knihy Pískací kornoutek animované filmy, např. Had je mašinka (1986), Hroší maminka je tatínek (1989). Některé jeho texty byly zdramatizované a uváděly či uvádějí je divadla pro děti. V současné době má pražské Divadlo pohádek na svém repertoáru dvě inscenace inspirované jeho nejslavnějším dílem (obě v režii Zdeňka Tomeše) – Příhody včelích medvídkůZimní příhody včelích medvídků. Poslední knihu – Knížkový pejsek – vydal v roce 2012. O rok později získal ocenění za celoživotní přínos literatuře pro děti a mládež.

  O jeho smrti dnes informovala Česká televize.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. května 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Kahoun

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,