Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Jiří Datel Novotný

  FOTO VÍT ŠIMÁNEK

  Jiří Datel Novotný

  8. 4. 1944 Tábor – 27. 8. 2017 Praha

  Herec, publicista, scenárista, divadelní režisér a dokumentarista. Významnou část své profesní kariéry strávil po boku Jiřího Suchého v divadle Semafor.

  Vystudoval Střední hotelovou školu v Mariánských Lázních, kterou ukončil maturitou v roce 1962. V roce 1969 nastoupil do divadla Semafor, kde původně zastával funkci tajemníka Jiřího Suchého, byl tiskovým tajemníkem divadla, časem se začal uplatňovat i herecky. Později se stal jedním z klíčových herců divadla. Poprvé hrál v Kytici, poté se objevil v inscenacích Čarodějky, Člověk z půdy, Smutek bláznivých panen či Vetešník. Zpíval také na albu Kytice. Později se stal jedním z klíčových herců divadla. Vedle toho dálkově vystudoval dokument na FAMU.

  V Semaforu působil do roku 1997. Po odchodu z divadla s ním spolupracoval ještě jako režisér inscenací Pět strun či Patero důvodů pro voodoo.

  S Dagmar Patrasovou v Návštěvnících (1983). FOTO archiv

  Nejvíce jej ale proslavila role v seriálu Návštěvníci, kde hrál Jacquese Michella, jednoho z členů expedice, která si z budoucnosti přiletěla pro sešit geniálního studenta Adama Bernaua. Natočil několik desítek filmů, například Zánik samoty Berhof. …a zase ta Lucie!, Něžný barbar a další. Jako herec se prosadil i v zahraničních produkcích, z domácích děl si naposled zahrál ve Smrti pedofila (2003), v pohádce Boháč a chudák (2005) či ve filmu Kvaska (2007) či.

  Na plakátu k inscenaci divadla Semafor Vetešník (1987). Repro archiv

  Působil i jako moderátor televizních pořadů Rodinná pošta a Studio Jezerka, podílel se na dokumentárních sériích GEN či Cestománie.

  Napsal vzpomínkové knihy na Jiřího Šlitra – Ďábel z Vinohrad (Regia, 2002) a na Jiřího Grossmanna – Závidím (XYZ, 2011) či scénář šestidílného TV cyklu Semafor.

  Zemřel po dlouhé cestě v nemocnici Motol v neděli v 18:30 ve spánku. O jeho smrti informoval Jiří Suchý.

  Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. srpna 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Datel Novotný

  1. Marie Peňázová

   Avatar

   Jiří,
   doprovázím tě myšlenkami a modlitbami na tvé poslední cestě plná vzpomínek na dobu našeho společného studia. Ať moje pozemská láska k tobě pomůže otevřít dveře k Bohu. Je mi moc líto, že už nejsi mezi námi.
   Děkuji Bohu, že jsem měla možnost prožít s tebou tu krátkou etapu. Mám tě v srdci.
   Marie.

   01.09.2017 (21.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,