Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jerry Herman

  Foto archiv

  Jerry Herman

  10. 7. 1931 New York, USA – 26. 12. 2019 Miami, Florida, USA

  Americký hudební skladatel a textař. Vytvořil hudbu k broadwayským muzikálovým hitům Hello, Dolly! (1964), Mame (1966) a La Cage aux Folles (Klec bláznů, 1983). Pětkrát byl nominován na Tony Award, cenu získal dvakrát: za hudbu k Hello Dolly a ke Kleci bláznů. V roce 2009 získal Tony Award za celoživotní mistrovství. Získal také dvě ceny Grammy za album písní k muzikálu Mame a za nejlepší píseň roku 1964 Hello Dolly.

  Narodil se  jako Gerald Sheldon Herman v židovské rodině v New Yorku v roce 1931 a vyrůstal v New Jersey. Prozradil,  že ve chvíli jeho narození měla jeho matka z nemocniční postele výhled na broadwayské divadlo Winter Garden, což později považoval za osudové znamení.  Jeho otec tělocvikář ho pravidelně bral na letní tábory, kde se podílel na realizaci amatérských představení muzikálů. A lásku k hudbě zdědil i po matce, která hrála po hotelích na klavír a zpívala. Herman ovšem v rozhovoru z roku 1996 datoval svůj zájem o psaní muzikálů do doby, kdy ho rodiče vzali do divadla na muzikál Annie Get Your Gun. Vzpomínal, že tehdy přišel domů a zahrál na piano pět písní od Irvinga Berlina. Pomyslel jsem si: jaký dar dal tenhle pán neznámému člověku. A já jsem chtěl předat tento dar dalším lidem. Tahle noc byla mou velkou inspirací.

  V šedesátých letech. Foto Jack Robinson

  Jako teenager psal hudbu tzv. do šuplíku. Když mu bylo sedmnáct, byl představen slavnému muzikálovému skladateli Franku Loesserovi, který si poslechl jeho skladby a poté na něj apeloval, aby se věnoval skládání. A tak Jerry opustil Parsons School of Design a začal navštěvovat univerzitu v Miamo, kde byla jedna z nejavantgardnějších divadelních kateder v USA. Jako student produkoval, napsal a režíroval školní muzikál pod názvem Sketchbook, který měl pro úspěch místo plánovaných tři představení jich celkem dvacet. Poté, co absolvoval univerzitu v Miami, zamířil zpět do New Yorku, kde psal a živil se hrou na piano v jazzovém klubu.

  Foto Robert Gruthier

  Během 50. let vytvořil několik off-broadwayských muzikálů či revue ( I feel Wonderful, Nightcap, Parade). Do velkého světa broadwayských muzikálů vstoupil v roce 1960, kdy vytvořil několik písní do revue From A to Z, kam přispěli mj. Fred Ebb a Woody Allen. Další rok dostal nabídku na hudbu k muzikálu o založení státu Izrael Milk and Honey, což mu vyneslo první nominaci na cenu Tony. Jeho další dílo, muzikál Hello Dolly! Z roku 1964 se stal absolutním hitem. Excelovala v něm Carol Channingová a se svými 2 844 reprízami se stal nejdéle uváděným  muzikálem na Broadwayi. Muzikál získal 10 ocenění Tony a stále se na scénu vrací, např. v roce 2017 s Bette Midler v hlavní roli.  V roce 1966 následoval muzikál Mame, z období velké krize o excentrické bohémce Mame Dennis. Hrála v něm Angela Lansbury a muzikál se dočkal 1 500 repríz. V roce 1983 se mu podařilo vytvořit další muzikálový hit, totiž La Cage aux Folles (Klec bláznů), na svou dobu radikální téma z komunity gayů. Námět vznikl na základě úspěšného francouzského filmu o dvou životních partnerech, kteří vlastní noční klub na Riviéře. Doslova hymnou gayů se stala píseň z tohoto muzikálu I Am What I Am a první inscenace dosáhla 1760 repríz.

  S Paulem McCartneym během výročního oceňování umělců v Kennedy Center v USA 4. prosince 2010. Foto archiv

  Na počátku své kariéry vytvořil pět off-broadwayských titulů, následně v letech  1960-1985 celkem jedenáct titulů, které měly premiéru na Broadwayi. Nesmrtelným se stal především muzikál Hello Dolly, který se dosud objevuje na scénách celého světa. Byl rovněž zfilmován s B. Streisandovou v hlavní roli (1969).

  Zemřel na plicní komplikace v Miami, kde žil se svým partnerem Terry Marlerem.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracovala jas/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. prosince 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Jerry Herman

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,