Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jef Kratochvil

  Na vernisáži své výstavy Provázek v brněnské Galerii Vaňkovka (září 2015). FOTO DRAHOMÍR STULÍR

  Josef Kratochvil (pseudonym Jef Kratochvil)

  30. 6. 1943 Ivančice – 4. 3. 2018

  Fotograf Městského divadla Brno. Ve své tvorbě zachycoval brněnskou uměleckou, klubovou a společenskou scénu od šedesátých let až po současnost. Před rokem 1989 se soustředil především na dění kolem Divadla Husa na provázku.

  Když se vrátil ze základní vojenské služby, začal se okamžitě zajímat o fotografické kurzy. Kolem roku 1971 vznikl jeho pseudonym Jef, a to, když pod jednou fotografií v tisku omylem vypadla dvě písmena ze jména Josef.

  Do historie Brna se zapsal jako fotograf, který zaznamenal nejslavnější éru Divadla Husa na provázku v sedmdesátých a osmdesátých letech a tehdejší bohémský život kolem Franty Kocourka či Rudyho Kovandy. Zachycoval také Boleslava Polívku, Miroslava Donutila, Ivu Bittovou i další známé brněnské osobnosti z uměleckých – především divadelních – komunit.

  S brněnskou zpěvačkou pop-music Martou Holubovou – Šafaříkovou, 60. léta. FOTO JEF KRATOCHVIL

  Po roce 1989, kdy se otevřela nová možnost fotografování, vytvořil společně s několika přáteli první erotický časopis v Československu s názvem Lucky Boy. Stále fotografoval portréty herců i politiků. Podílel se na vzniku několika tiskovin, pracoval jako šéfredaktor časopisu Městského divadla Brno Dokořán, přispíval a fotografoval na titulní strany pro časopis Colosseum, publikoval v kulturních novinách New Express.

  V roce 2015 s Bolkem Polívkou na křtu publikace Provázek, do níž vybral stovky snímkù z historie divadla Husa na provázku před rokem 1989. FOTO archiv

  Jeho stálým zaměstnáním byla od roku 1988 práce fotografa v Městském divadle (do roku 1996 Divadlo bratří Mrštíků) v Brně. V roce 1995 vznikl jeho programový časopis Dokořán, který měl ze začátku pouze šest stran a tiskl se černobíle. Stal se jeho šéfredaktorem, řídil jej a publikoval v něm dodnes. Roku 1999 byl nominován na cenu Alfréda Radoka za divadelní fotografii.

  Věnoval se ale také reportážní fotografii a dalším žánrům. Navrhoval obaly gramofonových desek folkových a rockových kapel. Známý je cyklus jeho záběrů z ateliérů brněnských umělců. Zajeho celoživotní dílo mu byla udělena Cena města Brna.

  Autoportrét. FOTO JEF KRATOCHVIL

  Kratochvilův otec Josef byl významným skautským činovníkem a spisovatelem. Začátkem padesátých let emigroval, aktivně se účastnil exilového hnutí. Bratrem fotografa Jefa Kratochvila je spisovatel Jiří Kratochvil, jeho strýcem bývalý předseda exilového Pen klubu Antonín Kratochvil.

  Jef Kratochvil podlehl vážné nemoci. O jeho úmrtí informovalo Městské divadlo Brno na svých internetových stránkách: S lítostí oznamujeme, že nás navždy opustil náš dlouholetý kolega, šéfredaktor časopisu Dokořán, fotograf a hlavně přítel Jef Kratochvil. Čest jeho památce.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. března 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Jef Kratochvil

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,