Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zahraničí

    Zemřel Gérard Mortier

    Na premiéře opery  Brokeback Mountain Charlese Wuorinena v madridském Teatro Real v lednu tohoto roku. FOTO PAUL WHITE

    FOTO PAUL WHITE

    Gérard Mortier

    25. 11. 1943 Gent, Belgie – 9. 3. 2014 Brusel, Belgie

    Narodil se ve vlámském Gentu v rodině pekaře a na tamější univerzitě vystudoval práva a komunikaci. Přesto ho po celý čas neopouštěla láska k opeře, jíž propadl ve svých 11 letech, kdy viděl představení Mozartovy Kouzelné flétny.

    Praktickou zkušenost s uměleckým řízením divadel získal v 70. letech v Německu. Prošel divadly a kulturními institucemi v Německu, Paříži, Belgii, Rakousku a Španělsku. Od roku 1981 byl po následujících 10 let ředitelem bruselského operního domu Théâtre Royal de la Monnaie. Byl uměleckým šéfem Salcburského festivalu, který se snažil zmodernizovat a otevřít i novým tvůrcům. V čele festivalu stál do roku 2001 a na repertoár zařadil díla mnoha autorů 20. století, přizval ke spolupráci modernistické a nekonformní režiséry a začal nabízet i experimenty a alternativní umění v nezvyklých prostorách. Tím na festival přitáhl mladé lidi, u části konzervativního publika se ale nesetkal s přílišným pochopením.

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    Komentátor kulturních událostí Norman Lebrecht o Mortierovi v nekrologu napsal, že se na něj dá pohlížet ze dvou odlišných úhlů – jako na bořitele tradičního hodnot, který prosazoval bezvýznamná díla na úkor těch slavných, nebo na brilantního inovátora, který pochopil, že je třeba umění přizpůsobovat době ovládané videem. Bez ohledu na tato odlišná hodnocení byl Mortier osobností, která neponechala nikoho v klidu.

    Nic ho prý neodradilo od hájení vlastních hodnot, i když si tím nadělal nepřátele. Někdy mu to prý dokonce dělalo radost. Ačkoli jeho práci mnozí kritizovali a při odchodu ze Salcburku v roce 2001 o něm napsali posměšný nekrolog, Mortierovi se podle Lebrechta podařilo dovést operu do 21. století.

    Předseda festivalu v Cannes Gilles Jacob o Mortierovi napsal, že to byl nekonformní a novátorský šéf opery. Belgický ministr zahraničí Didier Reynders vyjádřil na sociálních sítích smutek a soustrast Mortierovým blízkým.

    FOTO archiv

    Naposledy se na veřejnosti objevil v lednu tohoto roku v madridském Teatro Real na premiéře opery Zkrocená hora (Brokeback Mountain) amerického skladatele Charlese Wuorinena. FOTO archiv

    Vizitka Gérarda Mortiera:

    – Byl jedním z nejuznávanějších operních, divadelních a festivalových intendantů. V letech 2004 až 2009 stál v čele Pařížská národní opery. Následně měl řídit Newyorskou městskou operu, ale po vzájemné dohodě byl kontrakt zrušen ještě před tím, než začal platit. Místo toho Mortier v roce 2010 usedl do čela madridského operního domu Teatro Real, v jehož čele setrval až do loňského dubna.

    – Známým se stal především jako umělecký ředitel Salcburského festivalu, v jehož čele stál od počátku 90. let do roku 2001. Konzervativní charakter této hudební a divadelní akce, formovaný slavným dirigentem Herbertem von Karajanem, doznal pod Mortierovým vedením značné proměny. Na program festivalu Mortier zařazoval kromě klasických kusů i díla autorů 20. století, přizval ke spolupráci modernistické a nekonformní režiséry a začal nabízet i experimenty a alternativní umění v nezvyklých prostorách.

    – Dobře znal i českou operní tvorbu. Pařížská opera pod jeho vedením uvedla řadu děl českých autorů, včetně opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, která bývá v zahraničí uváděna málokdy.

    – Byl držitelem řady prestižních hudebních ocenění v Německu, Francii a dalších zemích. V květnu 2007 jej belgický král povýšil do šlechtického stavu.

    Jeho úmrtí dnes oznámila belgická ministryně kultury Fadila Laananová. Podle agentury AFP trpěl Mortier od jara 2013 rakovinou slinivky, ale až do loňského září zastával funkci ředitele madridského Teatro Real.

    /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 9. března 2014

    Komentáře k článku: Zemřel Gérard Mortier

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,