Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Adolf Born

  FOTO Wikipedie

  FOTO Wikipedie

  Adolf Born

  12. 6. 1930 České Velenice – 22. 5. 2016 Praha

  Malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník.

  V letech 1949–1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, později přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (atel. prof. A. Pelce 1950–53) a na Akademii výtvarných umění (1953–55) v Praze, kde u prof. A. Pelce absolvoval.

  Byl autorem kresleného humoru nezaměnitelného rukopisu. Publikoval v Dikobrazu, Lidových novinách, Mladém světě, Květech, ale i v dětských časopisech Sluníčko a Mateřídouška. Vytvořil sérii černého humoru nazvanou Bornografie, zabývající se zkoumáním vztahů mezi muži a ženami od konce padesátých let až po léta sedmdesátá. Náměty pro grafické práce čerpá z dojmů z cest, z obdivu k historickým a literárním postavám, mytologickým hrdinům, z divadla nebo ze vzpomínek na staré pražské poutě. Zpočátku se věnoval dřevorytu a černobílému nebo kolorovanému linorytu, v šedesátých letech počal vytvářet barevné litografie.

  Byl také autorem kostýmů a dekorací k inscenaci opery Antonína Dvořáka Čert a Káča režiséra Mariána Chudovského v pražském Národním divadle (prem. 21. 9. 2003) FOTO archiv ND

  V roce 2003 byl autorem kostýmů a dekorací k inscenaci opery Antonína Dvořáka Čert a Káča režiséra Mariána Chudovského v pražském Národním divadle (prem. 21. 9. 2003) FOTO archiv ND

  Od roku 1960 vystavoval po celém světě, získal mnoho cen. Jeho doménou byla grafika – suchá jehla, lept a především litografie. Proslul svými knižními ilustracemi, především dětských knih Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), dále románů Julese Verna (Trosečník z Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie).

  Ve filmovém odvětví je známý hlavně kreslenými příběhy Macha a Šebestové; první příběh těchto dvou školáků a utrženého kouzelného sluchátka vznikl roku 1976. Po deseti letech přišel kreslený seriál o opičce Žofka a spol. Dále se podílel na animovaném filmu Robinson Crusoe, námořník z Yorku z roku 1981 a na řadě dalších.

  Kostým Káči z opery Čert a Káča (autor kostýmu - Adolf Born) Repro archiv Národní muzeum

  Kostým Káči z opery Čert a Káča. Repro archiv Národní muzeum Praha

  Byl také autorem kostýmů a dekorací k inscenaci opery Antonína Dvořáka Čert a Káča režiséra Mariána Chudovského v pražském Národním divadle (prem. 21. 9. 2003) a inscenace hudební fakulty HAMU – opery Viléma Blodka V studni režiséra Michala Lieberzeita (prem. 22. 3. 2011).

  Roku 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku. V roce 1988 byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 2003 získal získal Medaile Za zásluhy 1. stupně. V roce 2013 získal na Anifilmu cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

   Uprostřed svých děl na velmi úspěšné výstavě na Pražském hradě v roce 2005. FOTO PETR HLOUŠEK

  Uprostřed svých děl na velmi úspěšné výstavě na Pražském hradě v roce 2005. FOTO PETR HLOUŠEK

  V roce 1962 se oženil a v roce 1964 se mu narodila dcera Erika Bornová. Právě ta novináíře informovala o jeho smrti.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. května 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Adolf Born

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,