Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Začíná festival Venušiny dny

  Venuše ve Švehlovce, žižkovská platforma pro současné alternativní divadelní umění, pořádá letos pátý ročník festivalu Venušiny dny. Festival se koná od pondělí 15. do pátku 19. června a nabídne premiéry, tanec a talk-show. Kromě uměleckých zážitků je také již tradiční možnost přispět do sbírky hygienických potřeb pro ženy v tíživé sociální situaci.

  Partnerské vztahy reflektuje i inscenace, která 19. června festival uzavře; Tvá ústa měla hořkou chuť. Foto: achiv festivalu.

  Venušiny dny se snaží objevit a aktualizovat, čím ženské téma nebo ženské umění vůbec může být. Začít od nuly a nabídnout tvůrcům prostor k vyjádření, kde se nemusí omezovat zajetými představami, přibližuje festivalovou koncepci dramaturgyně Barbora Šupová. Vybrali jsme umělce a projekty, kteří vychází hlavně ze sebepozorování. Ženská perspektiva je v některých případech doslova odžitá, podařilo se nám sestavit překvapivý program s velkou dávkou autenticity, uzavírá Šupová.

  Festival otevře sólová inscenace Odloučení choreografky Markéty Vacovské, která zpracovává tíživé téma ztráty dítěte. S tímto se pojí mnoho bolesti, stresu, emočních propadů, fyzické i psychické proměny; deprese, úzkosti. A na druhé straně pak vyvstávají nové prožitky sebeuvědomění, smíření, přijetí. Úmrtí dítěte je stále vnímáno jako velké tabu. Ústavní péče o umírající může pozůstalé snadno zanechat v pocitech vykořenění a osamění. Pohled okolí na pozůstalou ženu – matku je plný nervozity a nepříjemných pocitů, před kterými se raději zavírají dveře.

  Po představení následuje diskuze s MUDr. Mahulenou Exnerovou – primářkou dětského oddělení hořovické nemocnice, která je zároveň i předsedkyní Pracovní skupiny pro dětskou paliativní péči při ČSPM JEP, externí pediatr mobilního hospice Cesta domů, vyučuje mediky i lékaře v oboru dětská paliativní péče a v certifikovaných kurzech ICPCN vyučuje dětskou paliativní péči. Diskusi moderuje filosofka Alice Koubová.

  Ve středu 17.6. se ve Venuši představá populární satirická relace Branky, body, kokoti. V rámci komponovaného večera s nejlepšími díly, nejvtipnějšími momenty z natáčení i nejtvrdšími stěry dojde i na odlehčenou diskuzi s hlavní hvězdou pořadu Terezou Dočkalovou a dalšími tvůrci. Na závěr budou diváci svědky živého natáčení nového dílu! Moderuje Bohdan Bláhovec, účinkují moderátorka Tereza Dočkalová, režisér Petr Cífka a tým ostrých scenáristek Branky, body, kokoti, pod jejichž dohledem se pro vás šovinismus stane navěky sprostým slovem.

  Jaký je život určovaný slavným partnerem přiblíží ve třetím festivalovém večeru autorské monodrama inspirované životem Zdeny Werichové – WER ICH – sebeobětování, sebedefinování, sebepoznání, sebedestrukce. Denisa Cupáková a Alexandra Bolfová nabídnou feministický hejtspíč o tom, jaká Zdena byla a jaká možná měla být… Ono je to vlastně úplně jedno, jestli nějakou rakovinu má, nebo ne. A jak se mám, já? No že se ptáte!

  Partnerské vztahy reflektuje i inscenace, která 19. června festival  uzavře; Tvá ústa měla hořkou chuť. Ve formě work-in-progress představí spolupráci dvou umělkyň a jednoho umělce. Kateřina Coufalová, Jakub Čermák a Antonie Rašilovová si kladou otázky: jak chutná láska? A jak chutná nenávist? A jsou tyto dvě emoce protikladné? Nebo mají něco společného? Nebo jsou v lecčems podobné? Dvě čerstvé dvacítky, dvě unavené harcovnice citů, dvě opuštěné adolescentky, dvě budoucí herečky tančí o lásku a sní o tom, jak svým milencům řežou hlavy.

  ///

  Venušiny dny 2020, 15.-19. června

  15. 6. 2020 Odloučení (Vacovská), PREMIÉRA a odborná diskuze
  17. 6. 2020 Branky, body, kokoti Live!
  18. 6. 2020 WER ICH (Bolfová, Cupáková, Brno)
  19. 6. 2020 Tvá ústa měla hořkou chuť (Coufalová, Čermák, Rašilovová) „Work-in-Progress“

  • Autor:
  • Publikováno: 15. června 2020

  Komentáře k článku: Začíná festival Venušiny dny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,