Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V taxíku, v blázinci

  Přiznám se, že ke španělskému dramatiku Carlosovi Be nechovám (po zhlédnutí jeho kusu Origami v Divadle Ungelt v autorské režii) přílišnou důvěru. Ale na drastickém zážitku z uvedení jeho kusu Woman in a taxi crossing New York v MeetFactory (ano, titul je uveden „filmově“ anglicky, byť se na jevišťátku, obkrouženém nepohodlnými židličkami pro diváky, hovoří česky a občas i španělsky) se nepodílí pouze text. Ostatně, při uměle zesílené řeči a agresivní zvukové stopě mu občas není vůbec rozumět.

  Woman in a taxi crossing New York

  Je Woman in a taxi crossing New York drastická noisová instalace, nebo emotivní divadlo? FOTO DAVID GOLIÁš

  Z vlastní divácké zkušenosti vím, že aktéři Dora Bouzková a Petr Krušelnický leccos dovedou a účinkovali v mnoha kvalitních projektech. Tentokrát jsem byl ovšem nejasné féerii o jízdě taxíkem, propojené s pobytem v psychiatrické léčebně (a motivy partnerského rozchodu, vraždy, sebevraždy či boje o potomka), totálně vzdálen, hodně pracoval pud sebezáchovy, abych si chránil zrak i sluch. Pár vypjatých momentů (hereččin hysterický křik do mikrofonu rvoucí ušní bubínky) mě vysloveně znechutilo, srozumitelnější pasáže v textu mi připadaly nejapné, například taxikář (či kdo to měl vlastně v rádoby tajemné hře být) dával k lepšímu, že si čte v Einsteinovi (ten, pravda, napsal i několik srozumitelných esejů, ale že by byl autorem čtenářsky vytěžovaným?).

  Projekt je nepochybně určen jiné generaci publika a přiznávám, že decibely, světelné hrátky a otlačená záda se na negativním uměleckém zážitku podepsaly. Obměňuji tedy pro účel této glosy titul McCarthyho knihy: Tahle inscenace není pro starý.

  Hodnocení: 1

  Viz také recenze Dominika Melichara Když se promítne celý život (hodnocení 4)

  Carlos Be: Woman in a taxi crossing New York. Koncept a realizace Apolena Vanišová a Petr Krušelnický. Premiéra 5. května 2015 v MeetFactory.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2015

  Komentáře k článku: V taxíku, v blázinci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,