Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Who is the Director?

  Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu zahájí v pátek 10. října v prázdném Paláci U Stýblů (bývalá diskotéka Alfa) na Václavském náměstí vernisáž rozsáhlé výstavy, která vzniká pod kurátorskou taktovkou Krištofa Kintery a Denisy Václavové.

  4+4-plakat2014

  Čtyřicet výtvarných umělců zde představí instalace, objekty, malby, videa, koncepty i site specific projekty na letošní téma Who is the Director? Zároveň v pátek a sobotu uvede v Divadle Archa renomovaná rakouská choreografka Doris Uhlich představení More than naked s 20 nahými tanečníky, které zboří divácké představy o těle, tanci, nahotě i životě. Sama autorka vystupuje v roli nahé DJky.

  Od soboty se pak po celé Praze rozběhne maraton “kulturně-adrenalinových” akcí z oblasti současného divadla, tance, výtvarného umění, performancí, diskusí i procházek, který potrvá až do 18. října. V Divadle Archa pokračuje taneční program několika večery – choreografií The Dog Days are Over plnou transovního poskakování slavného vlámského choreografa Jana Martense, dále provokativním a vtipným tanečním duetem We Love Arabs izraelského choreografa Hillela Kogana o soužití Arabů a Židů, představením Falcon! o stáří z dílny kultovních postav slovinské taneční scény Iztoka Kovače a Janeze Janši, a groteskním představením s westernovou estetikou How hard can it be? norského tanečníka izraelského původu Yaniva Cohena o městě Jeruzalémě a jeho obyvatelích.

  Do Divadla Archa také chystá německý tanečník, choreograf a pedagog Stefan Dreher dvanáctihodinový taneční maraton. Festivalový program zde uzavře americký divadelník Zachary Oberzan s filmově-divadelní-muzikálovou one-man show Tell Me Love Is Real o slavných osobnostech a předávkování Xanaxem. V Divadle Archa a okolí se také návštěvníci budou moci aktivně zúčastnit nezvyklé performance Cinema Imaginaire významné holandské filmové režisérky Lotte van den Berg.

  More Than Naked. FOTO archiv festivalu

  More Than Naked. FOTO archiv festivalu

  V rámci festivalu proběhne v divadle Ponec světová premiéra nového díla Collective Loss of Memory českého souboru DOT504 a RootLessRoot Company a ve Studiu Alta premiéra tanečního “zážitkového divadelního trenažeru” Karlík aneb zážitkový trenažér Lenky Tretiagové a Light Studia.

  Palác U Stýblů se stane kromě samotné výstavy Who is the Director?, která zde bude přístupná každý den, východiskem řady tématických procházek po okolí s Václavem Cílkem, Jiřím Sádlem, Radovanem Lipusem, Petrem Klímou a Karolínou Vránkovou. V prostorách paláce nebo v jeho okolí proběhnou také premiéry site-specific divadelních projektů – například výtvarného divadla Ryba řvoucí, street divadelního projektu Druhé město divadla VOSTO5, VerTeDance a DAMU nebo hudebně-divadelních procházek v okolí Václavského náměstí se souborem Stage Code, sborem La Grande Bande a dětským sborem Kampata. Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet virtuální realitu v projektu C.a.p.e. (Computer Automatic Personal Environment) belgických performerů Crew, zúčastnit se mezinárodního sympozia Czech Crash s třiceti předními uměleckými řediteli, dramaturgy a kurátory z celého světa, debaty časopisu Respekt, oslavy 6. narozenin artalk.cz, koncertů (například Android Asteroid) i party s DJs. Zároveň zde najdou kavárnu a bar.

  Paláci U Stýblů (bývalá diskotéka Alfa) na Václavském náměstí. FOTO archiv

  Paláci U Stýblů (bývalá diskotéka Alfa) na Václavském náměstí. FOTO archiv

  Festival také diváky zavede do podzemního sálu pod funkcionalistickou budovou ÚLUVu na Národní třídě. Poprvé od koncertu Lou Reeda v roce 1990 prostor zpřístupní jednorázový audiovizuální projekt Vladimíra 518, Ondřeje Anděry a David Vrbíka nazvaný Spam – Smrt s dvojicí tanečníků Jana Vrána a Palo Kršiak.

  Více informací: www.ctyridny.cz.

  Trailery zahraničních představení:
  Zachary Oberzan: Tell Me Love Is Real – trailer: https://vimeo.com/90900581
  Yaniv Cohen: How Hard Can It Be – trailer: https://vimeo.com/86980763
  Hillel Kogan: We Love Arabs – trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Xb86J7LO1EY
  Jan Martens: The Dog Days Are Over – trailer: https://vimeo.com/99227334
  Iztok Kovač, Janez Janša – trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cGNULyBHfDU

   

  • Autor:
  • Publikováno: 8. října 2014

  Komentáře k článku: Who is the Director?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,