Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vzduchem v kině a naživo

  Projekt Film Naživo během letošního léta přináší do kin sérii jedinečných divadelních představení zasazených do unikátních prostředí mimo tradiční jeviště. Jednou z nich je tanečně – akrobatická inscenace Vzduchem souboru Losers Cirque Company, která se bude odehrávat ve vypuštěném plaveckém bazénu, kterou budou kina přenášet dnes od 21:00.

  Představení Vzduchem vzniklo na motivy knihy Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek o rackovi, který díky vášni pro let překonal své hranice, naučil se létat a tím inspiroval další racky v hejnu. Divák sleduje postavu, která našla radost a vášeň pro let. A právě vášeň jí dovoluje jít do všeho po hlavě a posouvat hranice. Zkouší nové techniky a objevuje, čeho je jeho tělo schopné, rozšiřuje si své obzory a překračuje svoje meze. Únavou usíná ve stoje, překonává zlomené křídlo a dokonce i smrt. Skáče a padá, znovu a znovu.

  Jonathan Livingston Racek se bude pokoušet překonat gravitaci na dně vypuštěného chomutovského bazénu. Kapela doprovázející představení bude umístěna na skokanský můstek nad bazénem do “božského” nadhledu nad Jonathanovým usilováním.

  Projekt Film Naživo je unikátním letním projektem producenta a režiséra Viktora Tauše určeným ke kinodistribuci. Vybrané divadelní soubory inscenují svá nejúspěšnější představení mimo divadlo, v exteriérech, které obsahu divadelní hry dodávají nový kontext, inspirují herecký projev a rozvíjí téma. Takto inscenované hry jsou natáčeny filmovým štábem v jediném živoucím záběru, ve kterém kamera autorsky vstupuje do intimního prostoru herců nebo se naopak zaměřuje na svět kolem nich. Filmový jazyk se stává součástí podstaty živého umění. Film Naživo je vysílaný do kin napříč Českou republikou, kde ho diváci sledují v přímém přenosu – tedy ve chvíli kdy jej herci hrají a kamera snímá.

  V čase pandemie jsme ve formě Film Naživo natáčeli a živě streamovali divadelní představení Amerikánka v hlavních rolích s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou. Filmy inscenované v kleci pro hyeny, v poušti a na vzletové ranveji diváky vedle svého příběhu strhly až konceptuálními obrazy živého umění v čase nouzového stavu. Z ambice zpřístupnit široké veřejnosti živou kulturu v čase krize, se tak zrodila svébytná kinematografická forma “Film Naživo”. Teď, v čase zrušených živých letních festivalů a paralyzovaného kinodistribučního trhu ji vnímám jako formu potřebnou. Film Naživo je manifestem naší touhy vyprávět příběhy v souladu s životní realitou našeho světa a světa našich diváků, říká k projektu jeho autor Viktor Tauš.

  Losers Cirque Company – Vzduchem. Výborné výkony performetrů podtrhuje i light design. Foto: archiv souboru.

  Viktor Tauš nás inspiroval a dokázal, že práce na divadelním projektu nemusí končit premiérou,
  ale může se dál vyvíjet a posouvat. Projekt Vzduchem se díky streamům přetvořil natolik, že jsme se ve spolupráci s Viktorem rozhodli z něj udělat taneční film. Diváky bych pozval především na originální zážitek. S dokonalým obrazem a zvukem v intimní atmosféře mohou sledovat živé divadelní představení. Tedy krásu a neopakovatelnost okamžiku v divadle z komfortu kin, říká k projektu akrobat Matyáš Ramba z Losers Cirque Company, který pro inscenaci Vzduchem vytvořil choreografii a je i autorem námětu.

  ///

  Další streamy projektu Film Naživo:

  8. 8. 2020 Heaven’s Gate: Amerikánka
  29. 8. 2020 Vosto5: Pérák
  12. 9. 2020 Divadlo Na zábradlí: Tajný agent


  Komentáře k článku: Vzduchem v kině a naživo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,