Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2023

ročník 32
16. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Výstava fotografií Divadla Continuo

  Výstava fotografií dokumentujících historii souboru pohledem českých divadelních fotografů připravená ve spolupráci s IDU jako součást festivalu oslavujícího 30. výročí založení Divadla Continuo.

  Foto: archiv divadla

  Více než 30 fotografií představuje 3 témata: TĚLO/HMOTA – LOUTKA – PROSTOR. Fotografové zachycují citlivě práci s loutkou (maskou, objektem), s níž se zachází jako s lidskou bytostí, a přibližují tak intimitu pomíjivého okamžiku; z tance a pohybu je naopak cítit hmatatelná energie a ze spočinutí těla v prostoru silné vnitřní usebrání. Prezentovány jsou například inscenace Mrakavy, Finis Terae, Sousedi, Poledne nebo site-specific projekty Jizvy v kameni, Jezero Grus Grus či V břiše velryby od fotografů, kteří se v průběhu třiceti let Divadlu Continuo věnovali. Jsou to mimo jiné Josef Ptáček, Viktor Kronbauer, Marek Olbrzymek nebo Michal Hančovský.

  Pohyb, gesto, tanec, energie, ale současně i kontemplativní spočinutí, to vše zprostředkovává fotografická výstava připravená ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem u příležitosti 30 let divadla Continuo. Komorní kolekce byla vybrána z více než deseti tisíc fotografií, jež prezentují jak starší období existence divadla, tak jeho zrání a současnost. Vedle snímků z inscenací přinášejí vystavené fotografie i pohledy do „zákulisí“. Odkrývají tak nejen nuance samotné scénické události, ale i specifické společenství umělců, z něhož vyzařuje autentické tvůrčí soustředění, napětí, očekávání příštích okamžiků i uvolnění po fyzickém a duševním výkonu. Nejsou jen dokumentem, jsou hlavně poutavým svědectvím. Přes nespornou profesionalitu vůdčích osobností (Helena a Pavel Štouračovi) i dalších tvůrců a interpretů není vždy jasně rozpoznatelná hranice mezi uměleckým a žitým. Je zde vyjádřen i mezinárodní charakter Continua a jeho funkce neformální edukativní laboratoře alternativních scénických umění, říká o výstavě kurátorka Denisa Šťastná.

  Pro tvorbu Continua je charakteristické propojení výsostně estetických hodnot, nesených především pohybovou a vizuální složkou, s etickým rozměrem. Témata, jako perzekuce nevinných, ale i odvaha se této zvůli postavit, jsou demonstrovány například prostřednictvím osudů Dagmar Šimkové nebo Natalie Gorbaněvské. Specifika Divadla Continuo k zachycení fotografickou cestou přímo vybízejí. To ovšem neznamená, že postihnout prostřednictvím fotoaparátu jeho podstatu je snadné. Vyžaduje to nejen pokoru a spřízněné zaujetí, ale i profesionální přístup a v neposlední řadě odvahu pustit se do oblastí, které se dají jen těžko popsat slovy. Výstava bude návštěvníkům přístupná do neděle 25. září.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. září 2022

  Komentáře k článku: Výstava fotografií Divadla Continuo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,