Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  VyšeHrátky se vydají po stopách Karla IV.

  Záchranu od školních povinností alespoň na týden přináší VyšeHrátky – Interaktivní festival nejen pro děti a jejich rodiče. Desítky pohádek pro děti od 10 měsíců, workshopy, dílny, koncerty, oblíbené čtení slavných tatínků – Odpolední večerníčky, letní kino a divadelní bojovka, ve které se vydáte po stopách Karla IV., to festival nabízí od 3. do 11. září na Vyšehradě.

  vysehradky

  Hlavní program festivalu – interaktivní divadelní bojovka – dětem každoročně hravou formou přibližuje významné události z české historie. Po tématech českých státních svátků, národního obrození, trenažéru komunismu nebo období 2. světové války se letos můžete vydat Po stopách Karla IV.

  Divadelní bojovka je zážitkový́ vzdělávací program pro školní kolektivy, rodiny s dětmi a v upravené večerní verzi i pro dospěláky, který́ přirozeně propojuje hru, divadlo a vzdělávání. Letošní rok patří oslavám narození významného českého panovníka Karla IV., proto se i v bojovce letos vydáváme po jeho stopách, říká ředitelka festivalu Daniela Fialová. A dále vysvětluje: naší snahou je nejen představit Karla IV. jako nejvýznamnějšího českého panovníka, ale také jako urbanistu a velkého vizionáře – renesančního člověka, který v mnohém předběhl svou dobu. Nechceme pouze zprostředkovat dobu Karla IV., ale zabývat se otázkou, proč je pro nás po 700 letech Karel IV. důležitý.

  Bojovku tvoří 8 hravých zastavení, na kterých se účastníci nejen dozvědí, ale především sami zažijí, jak prožil Karel IV. mládí ve Francii, co musel udělat proto, aby získal zpět důvěru Čechů a v neposlední řadě, jak se do dějin zapsal jako stavitel a urbanista, dodává dramaturg divadelní bojovky Tomsa Legierski.

  Mami, už tam budem?

  Slávek Brabec, Jiří Jelínek a Lenka Volfová v autopohádkách v Divadle Minor FOTO PETR NEUBERT

  Od pondělí do pátku prostor Královské akropole zaplní školní kolektivy, bohatý odpolední a víkendový program zase čeká na rodiče s dětmi.  Už teď se můžete těšit na více než 20 pohádek pro děti už od 10 měsíců, výtvarné dílny, workshopy nového cirkusu a jógy pro děti, či workshop módní tvorby a módní přehlídku, koncert kapely BomBarďák i letní kino. Chybět nebude ani oblíbené čtení pohádek v podání slavných tatínků, mezi které v minulých letech patřili například Milan Cais, Michal Malátný, Robert Záruba nebo Arnošt Goldflam.

  I letos jsme do programu vybrali ty nejkrásnější a nejzábavnější pohádky, u kterých se budou bavit děti, rodiče a prarodiče. Nejmenší plaziči a batoliči se odvážou u Batosnění, školkou a školou povinné pohltí příběhy od Studia Damúza, Divadla Drak, souboru Buchty a loutky a zlatý hřeb programu zatluče Divadlo Minor s cestovatelskou inscenací Mami, už tam budem?, prozrazuje dramaturgyně programu Johana Vaňousová a dodává: na větší a největší děti zase čeká první českoslovinská loutková soap opera Back to Bullerbyn, páteční večerní divadelní bojovka, a také promítání české klasiky Ať žijí duchové!

  Více informací a program festivalu naleznete na www.vysehratky.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. srpna 2016

  Komentáře k článku: VyšeHrátky se vydají po stopách Karla IV.

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,