Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vymírání dinosaurů

  Darwinova evoluční teorie učí, že podoba života na Zemi se mění při globálních katastrofách, z nichž vyjdou vítězně druhy schopné adaptovat se na nové podmínky. Nečeká to vícesouborová divadla, zvláště ta operní?

  Dvaadvacet let stále jen diskutujeme jedno a to samé: vícezdrojové financování a rozluku umění a politiky od stolu i lože. Adaptaci divadla na nové poměry. Politikové však stále rozhodují o tom, kolik dají na „své” divadlo a kdo ho bude řídit. Kontext je, ani divadelníky, nezajímá. Bez ladu a skladu, bez vize. Když máme, dáme, když není na kanalizaci, zařízneme operu. Dvaadvacet let varování několika podivínů nikdo nebral v potaz, až když hrozí propouštění, vyšli umělci po vzoru kováků či ajznboňáků do ulic protestovat proti zkorumpovaným politikům, tunelářům, neschopným či všehoschopným ředitelům.

  Jenže co oni sami? Abych zůstal u opery: co sotva průměrná kvalita pěvců, sborů, orchestrů, co sterilní repertoár, nijaké inscenování? Co vstupenky s výjimkou Prahy hluboko pod cenou? Co rozdávání členských vstupenek, aby se vůbec hrálo? Co soubory, které hrají sotva šestkrát osmkrát měsíčně? Co oblastní symfonické orchestry, které živoří vedle oblastních oper? Glajchšaltuji, samozřejmě, při globálním pohledu jinak nelze. Křičí se o zachování neudržitelného stavu, místo aby se poměry zevnitř začaly napravovat.

  Protestující rádi dávají za vzor péči Německa o operní domy, jenže tam se na prvním místě starají právě o kvalitu a inovaci produkce, oslovují nové skupiny diváků, hlavně děti a mládež, a většina městských orchestrů hraje koncerty i v divadle operu. Přímé náklady se tím sice neušetří, což by rádi slyšeli politikové, ale udrží se kvalita, která přitáhne publikum! To rozhoduje o přežití! V globalizovaném světě lidé berou jen to nejlepší, i u nás houfně navštěvují koncerty zahraničních pěveckých hvězd a přenosy MET in HD.

  Všech deset největších vícesouborových divadel s operním provozem se prošetřilo do tak podvyživeného stavu, že s dalším krácením rozpočtu prostě zdechnou. Občas to v tom kterém divadle vyhřezne, naposledy ve Slezském divadle v Opavě, kde kvůli krácení rozpočtu dostalo výpověď 17 členů opavské opery. Je to v logice zdejšího primitivního ekonomismu a uměleckého pragmatismu: ušetříme na nákladech. A seženeme hosty, kteří zadirigují, zahrají a zazpívají za pár šupů – jsou samozřejmě takoví. Politikové si zamnou ruce, že měli pravdu – operu pořídíme ještě laciněji než naši předchůdci. Jen další krůček k okamžiku, kdy o něco takového ztratí lidé zájem vůbec. Vyhyne druh, který se neuměl adaptovat.


  Komentáře k článku: Vymírání dinosaurů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,