Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Výběr z polské kulturní kuchyně

  Za vybranou polskou kulturou a jarně laděnými polskými dobrotami mohou návštěvníci přijít v sobotu 7. května od 16.30 do letenského kina Bio Oko. Odvážné, šeptající, řvoucí, meditující a zpívající – takové jsou hlasy žen v nevšední divadelní koláži Ženský chór, jejíž filmový záznam bude hlavním programem dalšího Bardzo fajného večera. Libými melodiemi a osobitými polskými texty přijede pražské kavárenské publikum potěšit mladá slezská písničkářka Beata Bocek.

  Bardzo2

  Program jarního Bardzo fajného večera otevře slezská písničkářka Beata Bocek, rodačka z Českého Těšína, která ale zpívá nejčastěji polsky. Všestranná muzikantka hraje na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku či mbiru a v poslední době vystupuje společně se švédským multiinstrumentalistou Christofferem Strandhem, který ji doprovází na trubku a basovou kytaru. V lednu tohoto roku vydala u Indies Records album O Tobje, ze kterého vybere skladby také pro malou improvizovanou scénu kavárny Bia Oko. Podvečerní buskingově laděný koncert v kavárně kina bude přístupný zdarma.

  FOTO Krzysiek Krzysztofiak

  Ženský chór: Magnificat polské režisérky Marty Górnick FOTO Krzysiek Krzysztofiak

  Druhým bodem večera bude propracovaný filmový záznam divadelní inscenace Ženský chór: Magnificat polské režisérky Marty Górnické, který dosud nebyl v Česku uveden. Inscenaci tvoří popkulturní koláž složená z útržků textů Elfride Jelinekové, Adama Mickiewicze, Euripida, ale také citátů z Bible, části receptů nebo citáty z novin. Choreografie ženského sboru vyjadřuje svěží prolomení stereotypů a klišé, kterými jsou ženy – a to nejen v Polsku – stále nahlíženy. Českému publiku tuto osobitou výpověď přináší spolek Popular, který projekci opatřil českými titulky.

  Projekci uvede polská kulturoložka Agata Adamicka-Sitek z Instytutu Teatralnego Zbigniewa Raszewského, s níž budou mít také diváci po skončení možnost diskutovat. Moderátorské role se ujme divadelní dramaturg a publicista Lukáš Jiřička. Diskuze bude konsekutivně tlumočena do češtiny a polštiny. Projekce bude v originálním polském znění s českými a anglickými titulky.

  Již před začátkem koncertu od 16 hodin v Biu Oko na diváky čekají svěže a jarně laděné polské pochutiny, které připraví osvědčený přátelský polsko-český kulinářský tým. Po celý večer budou také na baru oblíbené polské drinky.

  Časový harmonogram

  16.00 – 18.00 polské deliketasy

  16.30 koncert Beata Bocek (60 min., kavárna, vstup zdarma)

  18.00 projekce – záznam inscenace Ženský chór, projekce bude v originálním polském znění s českými a anglickými titulky (50 min. inscenace + 30 min. diskuze, vstupné 110,- dospělí/90,- studenti)

  Facebook – profil: www.facebook.com/bardzofajnyfestival/

  Předprodej vstupenek
  Bio Oko: zde

  GoOut.cz: zde

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2016

  Komentáře k článku: Výběr z polské kulturní kuchyně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,