Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Víte, kde je Ufa?

  Jít na operu do MET umí – jak říkal Jaroslav Hašek – každý podkoní. Je to svátek, vlastně pouť do Mekky, do chrámu, takže to bude zaručeně zážitek. Výprava, z níž ukapává zlato (možná vám ukápne i na smoking), potkáte tam možná Brada Pitta, a zpěváci se budou určitě snažit, protože za jedno představení možno odjet na cestu kolem světa. Navíc se ocitnete v takřka sakrálním prostředí, kde dějí se věci neužitečné (až teď chápeme, že je vlastně jedno, je-li tu jedna opera, nebo dvě, nebo klidně žádná), tak jako zdá se býti zbytečnou permanentní modlitba kontemplativních řádů. K tomu všemu si ještě uvědomme, že zpěv má magickou sílu, tzn. že vznikl z intonace slova, aby se slovo stalo činným. Slovo získává magickou sílu, až když je správně zazpíváno (to je také odpověď na hloupou otázku, proč se v opeře zpívá), a konečně mívám dojem, že některé opery jsou vlastně skrytá – ať vědomě nebo nevědomě – mystéria. Tento pocit mám zejména u Turandot. Hudba tak nějak teče jako řeka na pomezí Podsvětí a Nadsvětí, celkem postrádá klasické parametry dramatického díla, ale zabývá se pouze Krásou a – Jeho jméno je Láska zpívá se tam.

  Bydlel jsem kdysi na vsi u Domažlic. Kulturní zážitky spočívaly v rozhovoru s pošťačkou, ve sledování padajícího listí a v pečlivé úpravě obědové tabule. Proto jsem uvítal, že v nedalekých Klatovech hostuje kdysi slavný český filmový herec se svým divadlem. Divadelní představení milé, manželé se pohádají a pak se usmíří, výprava pár paravánů, stolek, židle, obrázek a květináč, to vše Mistr po představení pomáhal nosit do dodávky. V divadle sedělo čtyři sta babiček a já. Z hlediska objektivního to opravdu nebylo vysoké umění, z výpravy vskutku zlato neukapávalo, pouze obrázek hrozil, že se z nestabilního paravánu zřítí. Ale i tam ve vzduchu kmitalo Jeho jméno je Láska. Neboť všechny přítomné babičky Mistra kdysi platonicky milovaly a do divadla přišly, aby se jejich bývalá Láska oživila, stala se činnou.

  A pak jsem jel na operu do jednoho severního města. Je ošklivé, dokonce to tam smrdí. Do divadla se dostavilo pouze dvacet babiček. Z hlediska objektivního krátce řečeno tristní a jak se dnes říká „neekonomické“. Do MET dojde každý podkoní, ale zkuste se tady po celodenní práci obléci slušně, projděte chemickou zónou a sledujte představení v divadle, kde se sice také zpěváci snaží, ale za jedno představení mohou odjet tramvají nebo dokonce trolejbusem domů. V hledišti i na jevišti však opět ožívá ono Jeho jméno je Láska. Tentokrát ve smyslu oběti. Babičky obětují svou večerní tlačenku nebo sulc, aby si koupily divadelní lístek, a operní ansámbl hraje pro tržbu, kterou stonásobně převyšují náklady. Na jedné straně řeka podsvětí babiček, na druhé straně řeka nadsvětí operního ansámblu. A jeden druhému se obětují. Ale nezapomeňme, že s obětí je spojeno Vykoupení, ba i Spasení. I v té chemičce se odehrává posvátné mystérium, jehož jméno je Láska. I tam dojdeme Vykoupení.

  Z krajiny zmizely sklárny, papírny, porcelánky, ale nezmizela posvátná místa Vykoupení. Tato místa se nedají zrušit, neboť jsou oživována věčným proudem možná zemské, možná nebeské energie.

  Takže já se ptám: Víte, kde je město Ufa? Nevíte?

  Tak i tam je velký operní dům!


  Komentáře k článku: Víte, kde je Ufa?

  1. zdenek merta

   Avatar

   výborný

   11.07.2012 (15.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. zdenek merta

   Avatar

   ostatně, byl jsem v Ufě na opeře

   11.07.2012 (15.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,