Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vezměte dnes děti do divadla!

  Jak řekl Nelson Mandela: Chápeme a podporujeme názor, že děti je třeba vést a zároveň jim přiznat nezpochybnitelné právo stát se tím, kým chtějí; a aby toho mohly dosáhnout, potřebují prostor pro snění a pro uskutečnění svých snů. Mezinárodní organizace divadel pro děti a mládež ASSITEJ International věří, že divadlo představuje ideální prostor pro dětské sny a uskutečňování jejich snů.

  Nelson Mandela. FOTO archiv UNICEF

  Nelson Mandela. FOTO archiv UNICEF

  Mandelovy názory na děti jsou klíčové pro pochopení toho, kým byl jako člověk a vůdce. Když se setkával s dětmi, projevila se hloubka a šíře jeho lidskosti naplno. Jeho smysl pro humor, hru a radost, jeho postoj k dětem plný respektu, se kterým vyslechl jejich názory, jeho neochvějná víra ve význam vzdělání jako našeho nejsilnějšího nástroje, jeho snaha vždy si najít pro děti čas i v přítomnosti vedoucích světových osobností a jeho závazek pomoci dětem prostřednictvím jeho charitativních organizací patří mezi nejdůležitější charakteristiky jeho odkazu.

  Zdalipak jako divadelní tvůrci vytvářející „prostor pro snění” přistupujeme k našim divákům se stejnou dávkou pokory, respektu, hravosti a víry v jejich schopnosti a smysl pro humor, jak to dokázal Nelson Mandela? A v obecnější rovině: Dokážeme zajistit, abychom dětem – VŠEM dětem bez ohledu na sociální vrstvu, rasu a jazyk nebo jiný faktor – poskytli dostatek kvalitního prostoru pro jejich sny?

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  V roce 2014 si připomínáme pětadvacáté výročí Úmluvy o právech dítěte. Je to nejkomplexnější prohlášení dětských práv, jaké kdy bylo zformulováno, a také nejšíře přijatá smlouva o lidských právech v historii. A přesto, ačkoli většina zemí úmluvu podepsala, kolik států ji skutečně bere vážně? Kolik z nich bere do důsledku Článek 31 – právo dítěte “na odpočinek a volný čas, na účast ve hře a oddechové činnosti odpovídající jeho věku, jakož i na svobodnou účast v kulturním životě a umělecké činnosti”? Kolik z nich skutečně investuje do realizace těchto deklarovaných práv?

  Nejde ovšem jen o odpovědnost jednotlivých států. Je to i v našich silách. Dne 20. května, na Mezinárodní den divadla pro děti a mládež, vyzývá ASSITEJ k účasti na akci Vezměte dnes děti do divadla! To VY můžete hodně změnit v přístupu k dětem a mladým lidem, se kterými jste v kontaktu. Dejte jim prostor pro snění, vezměte je do divadla nebo přiveďte divadlo za nimi, ale hlavně toto magické setkání uskutečněte!

  Jak řekl Mandela: Historie bude posuzovat naše skutky podle toho, zda a jak dokážeme měnit každodenní život dětí k lepšímu.

  Yvette Hardie. FOTO archiv ASSITEJ

  Yvette Hardie. FOTO archiv ASSITEJ

  Yvette Hardie, President of ASSITEJ International

  /Pro české středisko ASSITEJ z angličtiny přeložila Olga Freitová/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. března 2014

  Komentáře k článku: Vezměte dnes děti do divadla!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,