Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Up & Down Ost-ra-var 2013: Matěj Antoš

  Up

  Jako velmi zdařilá na letošním Ost-ra-varu hodnotím hned několik představení z Divadla Petra Bezruče a Komorní scény Aréna.

  Boris Vian, Petr Maška: Pěna dní (r. A. Petrželková, DPB Ostrava, prem. 14. 12. 2012). FOTO PETR HRUBEŠ

  Boris Vian, Petr Maška: Pěna dní (r. A. Petrželková, DPB Ostrava, prem. 14. 12. 2012). FOTO PETR HRUBEŠ

  Za všechny uvedu alespoň dvě – Pěnu dní u Bezručů a Ruskou zavařeninu v Aréně. Režisérce Anně Petrželkové se podařilo zpracovat známé Vianovo literární dílo natolik nápaditě, elegantně a vkusně, že se při představení velká část diváků mohla utetelit blahem.

  Ruská zavařenina bylo představení natolik svěží, vtipné, ale vlastně i aktuální a dost znepokojující, že si zážitek z něj – asi stejně jako mnoho dalších diváků – odnáším ještě na dlouhodobé přemítání. Komorní scéna Aréna asi schytala letos nejvíce pochvalné kritiky. Současná poetika Arény je natolik jedinečná a svébytná, že je jen radost očekávat, s čím dalším nás ještě v budoucnu překvapí.

  Down

  Asi nebudu příliš originální, když spolu s mnoha dalšími prohlásím, že negativní zážitky mám především z většiny představení v Národním divadle moravskoslezském.

  J. Bédier, J. Klimsza: Tristan a Isolda (r. J. Klimsza, NDM Ostrava, prem. 13. 6. 2013). FOTO RADOVAN ŠŤASTNÝ

  J. Bédier, J. Klimsza: Tristan a Isolda (r. J. Klimsza, NDM Ostrava, prem. 13. 6. 2013). FOTO RADOVAN ŠŤASTNÝ

  Kromě Slož mě něžně (a částečně Smrtihlava) zde prakticky nebylo nic, co by se mne nějak výrazněji dotklo, k některým inscenacím lze mít i výhrady po stránce formálního provedení. Za všechny jmenuju Tristana a Isoldu a Pozvání na zámek.

  Nakonec mi nezbývá než doufat, že vlna negativní kritiky nepovede jen k uraženým gestům ze strany NDM, o kterých se již nejen na těchto stránkách psalo a v Ostravě řeklo hodně, ale také ke skutečné sebereflexi NDM i nás, divadelníků, a snaze něco změnit.


  Komentáře k článku: Up & Down Ost-ra-var 2013: Matěj Antoš

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,