Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Uměleckým šéfem DD bude Jiří Havelka

  Na začátku roku 2025 se novým uměleckým šéfem Dejvického divadla stane režisér Jiří Havelka. Ten přijal nabídku ředitele DD Lukáše Průdka a dosavadního uměleckého šéfa Martina Myšičky, který i nadále zůstane členem hereckého souboru divadla.

  Jiří Havelka je s Dejvickým divadlem umělecky spjatý od roku 2007, kdy měla premiéru jeho první inscenace v DD Černá díra. Foto: archiv redakce

  Martin Myšička ke svému rozhodnutí uvedl: Od první chvíle, kdy mne soubor na podzim 2016 vyzval k tomu, abych se stal uměleckým šéfem, vnímal jsem to tak, že se jedná o přechodné období, abychom udrželi kontinuitu divadla. A nyní, myslím, nastal ten správný okamžik pro hladké předání, a to nejen z mého pohledu. Já bych se chtěl opět více zaměřit na uměleckou, tedy především hereckou práci. A Jiří Havelka, kterého jsem oslovil, protože má pro tento post veškeré kompetence a předpoklady a jistě vnese do divadla nové impulzy, sám říká, že i on je dnes v situaci, kdy s ním tato výzva velmi rezonuje.

  Jiří Havelka: Stvořili jsme dokudrama složené z mluvících hlav

  Jiří Havelka je s Dejvickým divadlem umělecky spjatý od roku 2007, kdy měla premiéru jeho první inscenace v DD Černá díra. Od té doby s Dejvickým divadlem spolupracuje průběžně. V roce 2023 měl premiéru jeho zatím pátý titul Bitva o Hernaniho.

  Kulturní válka? Jen generační špičkování

  Zkoušení v Dejvickém divadle jsem mohl zažít vícekrát a pokaždé to bylo setkání zcela jedinečné, soubor byl v jiné fázi, já jsem byl v jiném věku, způsob zrodu inscenace se velmi lišil, pokaždé se ale opakovala jedna věc. Byl to čas naplněný objevováním, zakoušením, hledáním, narážením i srážením, čas prožitý intenzivně a hravě. Když se objevila tato nabídka, protnula se ve mně radost i obavy, protože Dejvické divadlo je skutečně fenomén, což přináší výzvy v mnoha směrech. Ale po chvíli zcela převládlo těšení se na dobrodružnou cestu, uvedl Jiří Havelka.

  Společně s Jiřím Havelkou přijde také dramaturgyně Marta Ljubková, s níž Jiří Havelka spolupracuje dlouhodobě, naposledy právě na inscenaci Bitva o Hernaniho. V již naplánované sezoně 2024/2025 uvede Dejvické divadlo dva nové tituly, jeden v režii mladé režisérky a nové dramaturgyně divadla Kateřiny Volánkové a druhý v režii Jana Friče. Na konci sezony čeká domovskou scénu DD rekonstrukce, která zvětší hlediště o 50 míst.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. dubna 2024

  Komentáře k článku: Uměleckým šéfem DD bude Jiří Havelka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,