Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Malá inventura začíná právě teď!

  To nejlepší z nového divadla i „pralinky“ z Berlína. Sedmnáctý ročník festivalu Malá inventura nabídne padesát sedm představení na dvaceti pražských scénách a navíc pět představení z německého hlavního města. Začíná právě teď!

  Hlavní událostí přehlídky budou Strange Songs umělkyně Claire Vivianne Sobottke. Jde o koncert zvláštních písní. Foto Tian Rotteveel

  Letošní ročník festivalu je výjimečný svým rozsahem. Máme dvojnásobně více představení, a také dvě zahraniční sekce. V české premiéře uvedeme pět vystoupení berlínských umělců. Do sekce PRALIN jsme vybrali takové kusy, které berlínskou nezávislou scénu vystihují v její rozmanitosti, říká umělecký ředitel festivalu Petr Pola.

  Program nabídne například explozivní taneční inscenaci Restraint či interaktivní, na moderních technologiích založený divadelní projekt Sentire, ve kterém si diváci vyzkoušejí, jaké to je vyvolat blízkost a pocítit dotek prostřednictvím pouhého zvuku, dodává.

  Hlavní událostí přehlídky budou Strange Songs umělkyně Claire Vivianne Sobottke. Jde o koncert zvláštních písní. Dlouhodobě se zabývám zkoumáním hlasu, popisuje Sobottke. Použitím různých hlasů je určován konkrétní obsah. Árii a operu používáme pro ztvárnění lidského afektu, punkové písně pro odpor, žalozpěvy pro vyjádření pláče, heavy metal pro hluk a křik, dodává.

  Výjimečný zážitek slibuje také Tick Tock the Timeline Clock „robotky“ Lori Baldwin, která se vtělí do role AI a podle před-kódovaného algoritmu bude divákům odpovídat na otázky života. Zajímá mě, jak AI funguje. Technologie s AI používáme každý den. Promítáme do technologií nás samé a pak se divíme, co se to děje. V mém vystoupení slouží AI jako zrcadlo, které nastavuji publiku, říká Baldwin.

  Výjimečný zážitek slibuje také Tick Tock the Timeline Clock „robotky“ Lori Baldwin, která se vtělí do role AI a podle před-kódovaného algoritmu bude divákům odpovídat na otázky života. Foto archiv Lori Baldwin

  Divadlo pro jednoho diváka pak v rámci festivalového programu představí umělecká skupina PRAGMATA. Jde o intimní zážitek. Pro nás i pro diváka. Hlavní rozdíl mezi Theaterautomatem a běžným divadelním představením je odstup. Divák má od našeho miniaturního jeviště téměř nulovou vzdálenost. Divák nesedí naproti jevišti, ale na něm, přibližuje Angelina Kartsaki netypický koncept.

  Domovskými scénami 17. ročníku festivalu Malá inventura jsou Studio ALTA, Divadlo Archa, PONEC – divadlo pro tanec, MeetFactory, Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce, DOX+, La Fabrika, Cross Attic, Divadlo X10, NoD, Divadlo Komedie, Petrohradská kolektiv, Národní galerie v Praze – Veletržní palác a Kavárna U Hrdinů. Festival dále spolupracuje s Werichovou vilou, A studiem Rubín a komunitním prostorem Punctum.

  Hlavním pořadatelem festivalu je kulturní neziskovka Nová síť: kulturní organizace se sídlem na Praze 7, která letos završí šestnáct let své činnosti. Kontinuálně poskytuje konzultace a poradenství v oblasti problematiky neziskových organizací; věnuje se mediátorství, monitoringu a ožívání lokální kultury; realizuje umělecké, manažerské a visegrádské rezidence; spravuje Český kulturní network a podporuje strategii síťování, cirkulace a sdílení; systematicky se věnuje vzdělávání formou workshopů pro veřejnost v oblastech osvojení technických dovedností a plánování kulturních akcí; realizuje projekt PRALIN, který rozvíjí kulturní spolupráci mezi Prahou a Berlínem. Nová síť je také pořadatelem festivalu nového divadla Malá inventura v regionech: Jičín, Jihlava, České Budějovice a Opava. Více na www.novasit.cz.

  17. ročník festivalu nového divadla Malá inventura proběhne 20.–28. února. Více na www.malainventura.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. února 2019

  Komentáře k článku: Malá inventura začíná právě teď!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,