Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na víkend: Křížová cesta v Landštejně

  Sochař, malíř a performer Lubo Kristek připravuje na jedné z největších zřícenin ČR, hradě Landštejn (poblíž Slavonic), na sobotu 7. června od 22 hodin další ze svých výpravných happeningů nazvaný Mythologická krajina Nr. 2014 / Křížová cesta.

  Kristek-2014_landstejn-krizova_cesta-plakat_c

  Zúčastní se ho cca 80 účinkujících. Budou mezi nimi členové Filharmonie Brno Marek Švestka (kontrabas) a Lukáš Svoboda (violoncello), dále vynikající sólisté Linda Finsterlová (housle), Štěpán Švestka (violoncello) či David Křížek (tuba), operní sopranistka Karolína Žmolíková, sólistka baletu Národního divadla Brno Jana Přibylová, absolventi Taneční konzervatoře Brno či členové Smíšeného sboru Kantiléna a mnoho dalších…  A to vše ve výpravných surreálních scenériích Lubo Kristka, v nichž nebude chybět ani povoz s koňmi či sbor opravdových jeptišek. Součástí happeningu bude i noční výstava Kristkova cyklu obrazů Křížové cesty, která bude v České republice ke zhlédnutí pouze jednou, právě při této příležitosti.

  Kristek: Image 018. Repro archiv autora

  Lubo Kristek. FOTO archiv

  Lubo Kristek (* 8. května 1943 Brno) je český sochař, malíř a akční umělec, který žil v letech 1968–1990 v emigraci, především v Německu. Jeho tvorbu zahrnující sochy, asambláže, plastiky, instalace, obrazy, ovlivnili zejména dva velikáni, se kterými byl v osobním kontaktu – Arno Lehmann a Salvador Dalí. V 70. letech 20. století založil v Landsbergu tradici tzv. Kristkových nočních vernisáží. Současně je to počátek jeho happeningové tvorby. Od té doby uskutečnil desítky happeningů v zahraničí a po roce 1989 i v České republice. V roce 1977 se vydal na studijní cestu s výstavami a happeningy po USA a Kanadě. V letech 1978–89 umělecky působil především v Německu, Itálii a Španělsku. V roce 1990 se vrátil z emigrace v Německu a usadil se v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku.

  Křížová cesta - Lubo Kristek, 7. června 2014 na hradě Landštejně

  • Autor:
  • Publikováno: 2. června 2014

  Komentáře k článku: Tip na víkend: Křížová cesta v Landštejně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,