Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tartuffa v ND režíruje Nebeský

  Na začátku ledna 2014 došlo ke změně režiséra plánované inscenace Moliérovy hry Tartuffe ve Stavovském divadle. Ze zdravotních důvodů odstoupil hostující Gábor Tompa. Rozezkoušené inscenace se ujal režisér Jan Nebeský.

  David Prachař v titulní roli Krále Leara v Národním divadle (r. Jan Nebeský). FOTO archiv

  David Prachař v titulní roli Krále Leara v Národním divadle (r. Jan Nebeský). FOTO ARCHIV ND

  Po Shakespearově Králi Learovi, Molièrově Donu Juanovi a Schillerových Úkladech a lásce jde o další setkání originálního tvůrce s klasickým textem pod hlavičkou Národního divadla. Inscenace bude uváděna v souladu s novou koncepcí pod názvem Tartuffe Impromptu!

  Herecké obsazení inscenace zůstává beze změn. V titulní roli se představí nový člen činoherního souboru Karel Dobrý. Dále hrají: David Prachař, Kateřina Winterová, Jana Janěková ml., Lucie Žáčková, Václav Postránecký, Filip Rajmont, Petr Motloch, Radúz Mácha, Jan Bidlas, Jaromíra Mílová, Eliška Boušková j.h. a další. Jan Nebeský se stává rovněž tvůrcem scény a kostýmů. Hudební stránku inscenace originálně pojedná jazzman Milan Svoboda, prozrazuje umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal. Text nově upravila Kateřina Šavlíková. Tvůrci stihnou plánovaný termín premiéry 28. února ve Stavovském divadle.

  Tomáš Staněk


  Komentáře k článku: Tartuffa v ND režíruje Nebeský

  1. František Pokorný

   Profilový obrázek

   Byl jsem v N.D.
   na hře „Král Lear“, režisér Nebesky. Nevěděl jsem, na jakou „HRŮZU“ jedu mnoho kilometrů. Polonahé – spíše nahé dcery Krále /Švehlík/, konopí protažené bikinami, vulgarita a najednou se ve hře ze 16.století objeví němečtí důstojníci v uniformách a židi chodící do plynu. HROZNÝ!! Více jak polovina divadla šla o přestávce domů! Nerozuměli jsme vůbec o co šlo a do jaké doby to ten MATLA přenesl. Ptám se, kdo mu dává prostor pro jeho extravaganci v Národním Divadle??? Jaká je návštěvnost jím režírovaných her? Nedivím se, že malá, lidi do divadla táhnou jen známé tváře, a když vidí samotnou hru, jsou zděšeni!!
   Pokorný

   18.06.2015 (10.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,