Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Světový den porozumění autismu v DJKT

  V neděli 2. dubna při příležitosti Světového dne porozumění autismu bude ve foyer Malé scény DJKT slavnostně otevřena Putovní výstava fotografií dětí s autismem, kterou pořádá občanské sdružení ProCit. Vernisáž začíná v 18.15 a během ní přednesou herci plzeňské činohry Denisa Cupáková a Libor Stach úryvky z publikace ProCit o autismu. V tento den bude také Nové divadlo nasvíceno modrou barvou symbolizující komunikaci a zároveň podporu lidem s autismem.

  Foto: Irena Šterbová

  Podle Ireny Vítovcové, zakladatelky a předsedkyně spolku ProCit, je osvěta pro rodiny dětí s autismem klíčová: Mezi lidmi často kolují mylné představy o tom, jak se porucha autistického spektra projevuje. Cílem naší výstavy je ukázat, že děti s autismem žijí svůj život podobně jako my ostatní a jejich jinakosti není třeba se obávat. Naopak, jejich odlišný způsob vnímání pro nás může být velkým obohacením.

  Děti s autismem mívají potíže porozumět světu kolem sebe, tomu, co vidí, co prožívají ony i ostatní lidé. Často se ztrácejí ve spleti sociálních vztahů, občas nerozumějí a neumějí si povídat. Díky putovní výstavě fotografií mohou o svém bohatém vnitřním světě vyprávět prostřednictvím velkoformátových snímků fotografa Kamila Holuba. Výstava fotografií dětí s autismem se vydala na své putování v září 2022 a vystřídala několik míst v Plzni a Plzeňském kraji. Ve foyer Malé scény bude k vidění do konce dubna 2023, poté se přesune do Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a v červnu do kavárny Pappa Coffee.

  Foto: archiv projektu

  Osvětová kampaň Česko svítí modře vznikla v roce 2014 a od této doby se každoročně 2. dubna do modré barvy zahalují významné budovy napříč republikou, Divadlo J. K. Tyla se k akci připojilo v roce 2015. Svět si poprvé připomněl existenci autismu (World Autism Awareness Day) 2. dubna 2008. V Plzni se kromě Nového divadla modře rozsvítí také radnice města Plzně a budova ČEZ. Vyjádření podpory pro nás hodně znamená, pro rodiny, které se starají o dítě s autismem, jsou porozumění a vstřícnost společnosti nesmírně důležité, uvedla Irena Vítovcová.

  Foto: archiv projektu

  Občanské sdružení ProCit pomáhá dětem s autismem i jejich rodinám už více než 13 let. Zajišťuje víkendové i týdenní pobyty, logopedický kroužek, plavecké kurzy a cvičení pod vedením odborných lektorů. Rodiny, kterých v současnosti ProCit sdružuje na 255 z celého Plzeňského kraje, se mohou setkávat, vyměňovat si zkušenosti nebo se obrátit na odborníky z celé České republiky. Pro veřejnost pořádá ProCit akreditované kurzy a semináře a také benefiční akce, jejichž prostřednictvím je možné činnost sdružení i rodiny autistických dětí podpořit. Na sobotu 29. dubna chystá sdružení 7. ročník charitativního rodinného běhu Run for ProCit, který se uskuteční v Borském parku. Na září se připravuje tradiční koncert zpěvačky Vlaďky Bauerové, letos s hostem Petrem Kolářem, a sdružení ProCit organizuje také první ročník konference Život s autismem, která se uskuteční 22. listopadu 2023.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. března 2023

  Komentáře k článku: Světový den porozumění autismu v DJKT

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,