Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2020

ročník 29
12. 5.–25. 5. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Švandovo divadlo na Smíchově

  V objektu na zahradě domu U Libuše v dnešní Štefánikově ulici v Praze zahájila roku 1881 svůj pravidelný divadelní provoz kočovná společnost Pavla Švandy ze Semčic. Úspěch této scény, uvádějící jak divácky vděčné tituly, tak skandální modernistické autory, umožnil v desátých letech minulého století poměrně velkorysou přestavbu průčelí domu v kubistickém slohu podle návrhu architekta Ladislava Machoně.

  Kulisárna FOTO JARO DUFEK

  Průhled kancelářemi v administrativní části divadla FOTO JARO DUFEK

  Zázemí pro herce FOTO JARO DUFEK

  Dámská šatna FOTO JARO DUFEK

  Po druhé světové válce se divadlo Pavla Švandy ze Semčic stalo sídlem Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, na počátku devadesátých let přejmenovaného na Labyrint. Již tehdy se uvažovalo o zásadní rekonstrukci objektu, uskutečnila se až s příchodem nového vedení divadla v roce 1999, režisérů Daniela Hrbka a Michala Langa. Hlavním architektem rekonstrukce divadla je David Vávra, který ke spolupráci přizval mimo jiné scénografy Luboše Hrůzu a Jan Duška. Tvůrci nové tváře divadla vycházeli z kubistických kořenů budovy a interiér prodchnuli nostalgickou atmosférou avantgardy minulého století. Jak vzpomíná asistentka ředitele divadla Daniela Hrbka Hana Štulcová, v této době se objevilo i několik studií tvrdících, že prostor je naprosto nevhodný pro provozování divadla a výborně by se sem hodily kupříkladu garáže. Roku 2002 byla rekonstruovaná scéna, nesoucí nyní název Švandovo divadlo na Smíchově, slavnostně otevřena. Hlavní sál pojme okolo tří set diváků, podzemní prostor Studia Švandova divadla určený ke komorním představením má kapacitu osmdesát diváků. Divadlo má také vlastní profesionální nahrávací studio a pronajímatelnou zkušebnu.


  Komentáře k článku: Švandovo divadlo na Smíchově

  1. ouč

   Profilový obrázek

   Ředitel je DANIEL, ne David, Hrbek.

   03.03.2017 (11.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Opraveno,
   děkujeme za upozornění a omlouváme se čtenářům i divadlu.

   Vladimír Hulec, editor

   03.03.2017 (12.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vítek Pokorný

   Profilový obrázek

   I já,
   jakožto autor, se samozřejmě velmi omlouvám.

   08.03.2017 (10.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,