Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Státní vyznamenání 35 osobnostem

  Prezident Miloš Zeman udělil dnes, 28. října 2015, ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání 35 osobnostem. Bylo mezi nimi i devět osobností z oblasti kultury – bývalý ministr kultury Pavel Dostál (in memoriam), herečka Jitka Frantová Pelikánová, publicista Antonín J. Liehm, zpěvák Václav Neckář, herečka Libuše Šafránková, houslový virtuóz Pavel Šporcl, textař Ladislav Štaidl, básník Jiří Žáček a také František „Ringo“ Čech. Přinášíme přehled všech oceněných.

  FOTO Profimedia

  Prezident Miloš Zeman během úvodního projevu. FOTO Profimedia

  ///

  Řád bílého lva

  Stíhač Josef František

  Josef František (in memoriam) – za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky.
  Nadporučík Josef František patřil k jedněm z nejlepších československých stíhačů v britském vojenském letectvu RAF. V bitvě o Británii dosáhl v barvách polské 303. peruti sedmnácti ověřených sestřelů během necelého měsíce, konce bitvy se však nedožil. Zemřel v roce 1940 při letecké nehodě.

  Řád Tomáše G. Masaryka

  František Kriegel

  František Kriegel (in memoriam) – za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva
  Lékař a politik Pražského jara, který jako jediný odmítl v roce 1968 podepsat moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci. Členem ÚV KSČ se stal v šedesátých letech, byl oporou reformního křídla strany. Když nepodepsal na rozdíl od Alexandra Dubčeka souhlas s okupací, o všechny funkce přišel. Kriegel byl signatářem Charty 77, zemřel v roce 1979.

  Medaile za hrdinství

  Petr Vejvoda (in memoriam) – za hrdinství v boji
  Šestnáctiletý student Petr Vejvoda loni bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Žena ho však bodla čepelí repliky vojenského nože přímo do srdce a mladík útok nepřežil.

  ///

  Medaile za zásluhy

  Július Binderza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Bývalý projektant, manažer, vodohospodář a poslanec Národní rady Slovenské republiky. Podílel se na výstavbě vodního díla Gabčíkovo, v roce 2004 mu papež Jan Pavel II. udělil Řád svatého Řehoře Velikého.

  František Ringo Čech - František "Ringo" Čech se narodil 9. července 1943 v Praze. Je český bubeník, zpěvák, textař, herec, komik, moderátor, politik, publicista, scenárista, dramatik, naivní malíř a spisovatel.

  František „Ringo“ Čechza zásluhy o stát v oblasti umění
  Zpěvák, herec, publicista, dramatik, malíř a spisovatel. V době komunismu se kvůli recesi ocitl na několik měsíců ve vyšetřovací vazbě. Později se zapojil také do politického života, byl členem pražského zastupitelstva i poslancem.

  Armin Delongza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Fyzik a zakladatel oboru elektronová mikroskopie v Československu. Delong působil jako dlouholetý ředitel Ústavu přístrojové techniky Československé akademie věd (ČSAV) v Brně, po listopadu 1989 byl místopředsedou ČSAV a místopředsedou vlády ČSFR pro vědeckotechnický rozvoj.

  Majitel Jablotronu Dalibor Dědek.

  Dalibor Dědekza zásluhy o stát v oblasti hospodářské
  Podnikatel, mecenáš a zakladatel úspěšné jablonecké společnosti Jablotron, která vyrábí zabezpečovací techniku. V současné době je Jablotron mezinárodním hráčem s miliardovými tržbami. Plánuje stavbu vlastní technické školy.

  Pavel Dostál (in memoriam) – za zásluhy o stát
  Bývalý ministr kultury ve čtyřech vládách ČSSD působil také jako dramaturg, publicista, režisér a textař. Do aktivní politiky vstoupil po pádu komunistického režimu, kromě kultury se věnoval i problematice rasismu a lidských práv. Zemřel po těžké nemoci před deseti lety.

  Helena Fibingerová při rozhovoru s Martinem Moravcem

  Helena Fibingerováza zásluhy o stát v oblasti sportu
  Jedna z nejlepších českých atletek historie a mistryně světa ve vrhu koulí z roku 1983. Její světový rekord 22,50 metru v této disciplíně z haly je stále v platnosti. Později se Fibingerová stala podnikatelkou a funkcionářkou Českého atletického svazu, působila také jako místopředsedkyně Rady České televize.

  Herečka Jitka Frantová v pořadu Večerníček jak ho (ne)znáte

  Jitka Frantová Pelikánováza zásluhy o stát v oblasti umění
  Herečka a manželka někdejšího ředitele Československé televize Jiřího Pelikána, se kterým odešla v roce 1969 do exilu. Ještě v Československu hrála například v seriálu Robot Emil, díky svým jazykovým schopnostem prorazila na divadelních scénách v Itálii, Německu a Rakousku. Její vyznamenání vzbudilo rozruch mezi politiky i akademiky, protože údajně aktivně spolupracovala s StB.

  Zakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess.

  Ludvík Hessza zásluhy o stát
  V roce 2005 zřídil v Praze-Hloubětíně první babybox, speciální schránku, kam mohou matky anonymně odložit své novorozence. V současné době v Česku funguje už 67 babyboxů. Hess nadále pokračuje ve zřizování dalších schránek a pracuje na obnově těch starších.

  Jiří Hlavatý, ANO

  Jiří Hlavatýza zásluhy o stát v oblasti hospodářské
  Politik, podnikatel, generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta. Hlavatého společnost má několik závodů, z nichž většina je ve Dvoře Králové. V současné době jde o největší textilku v Česku. Od října 2014 je Hlavatý senátorem za hnutí ANO.

  Bývalý ministr financí Eduard Janota.

  Eduard Janota (in memoriam) – za zásluhy o stát
  Bývalý ministr financí v úřednické vládě premiéra Jana Fischera po odchodu z ministerstva působil jako místopředseda dozorčí rady ČEZ. V resortu přežil několik ministrů z různých politických stran a tradovalo se o něm, že bez něj žádný ministr nesestaví státní rozpočet. Zemřel náhle v roce 2011, při tenisu se mu zastavilo srdce.

  Ludvík Karlza zásluhy o stát v oblasti hospodářské
  Podnikatel a vlastník jablonecké sklárny Preciosa, která vyrábí křišťálovou broušenou bižuterii, dekorační předměty a svítidla. Kromě Preciosy Karl vlastní také fotbalový klub Slovan Liberec.

  Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu

  Aleš Knížekza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Ředitel Vojenského historického ústavu Praha a historik. Je autorem desítek publikací a textů zabývajících se vojenskou historií a technikou. Podílel se na založení Vojenského technického muzea v Lešanech.

  Antonín J. Liehm

  Antonín Jaroslav Liehmza zásluhy o stát v oblasti kultury
  Jednadevadesátiletý publicista a filmový a literární kritik. Část života strávil v exilu v Paříži, kam odešel v roce 1968. Ve francouzské metropoli založil mezinárodní kulturní revue Lettre Internationale, nyní žije opět v Praze a působí v kulturním dvouměsíčníků Listy. (Divadelní noviny 13/2015 s ním přinesly šestistránkový velký letní rozhovor Hledání v paměti.)

  Jiří Mánek, ODS

  Jiří Mánekza zásluhy o stát
  Mánek byl devátým ředitelem Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Do funkce ho v roce 2012 jmenoval tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, o dva roky později ho odvolal ministr Richard Brabec. Oficiálním důvodem byly odlišné názory ministerstva na směřování parku. Mánek se ve funkci často dostával do sporu s vědci a ekology.

  Petr Moosza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Profesor a bývalý ministr dopravy ve vládě Josefa Tošovského v roce 1998. Je autorem řady odborných článků, zabývá se inženýrskou informatikou, telekomunikacemi nebo dopravní politikou. Je proděkanem pro rozvoj a výstavbu Fakulty Dopravní ČVUT.

  Václav Neckář (březen 2015)

  Václav Neckářza zásluhy o stát v oblasti umění
  Zpěvák a filmový herec se proslavil zejména jako člen pěvecké skupiny Golden Kids, kde byl společně s Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou. Hrál v mnoha úspěšných filmech, například v Menzelových Ostře sledovaných vlacích, Skřiváncích na niti nebo v pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval mnoho popových hitů, mezi nimi například Stín katedrál. V roce 2002 ho postihla mrtvice, po které se musel znovu učit mluvit a zpívat.

  VZÁCNÉ SETKÁNÍ. Na trénink české reprezentace před zápasem s Itálií dorazil i Pavel Nedvěd, dnes člen představenstva Juventusu. Přesto v sobě patriota nezapře. "Tady všichni vědí, že fandím Čechům, ale českou vlajku si kolem krku nedám, abych neprovokoval."

  Pavel Nedvědza zásluhy o stát v oblasti sportu
  Bývalý fotbalový záložník a reprezentant České republiky. V roce 2003 získal cenu Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, je dvojnásobným medailistou z mistrovství Evropy a čtyřnásobným nejlepším fotbalistou ČR. Do roku 2009 hrál za Juventus Turín, později vstoupil do jeho vedení. V říjnu 2015 byl zvolen viceprezidentem klubu.

  Václav Pavlíčekza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Pavlíček se specializuje na ústavní právo, jako profesor ho vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Prezident Václav Klaus ho navrhl na funkci soudce v Ústavní soudu ČR, nezískal však podporu senátorů. Je odborníkem na Benešovy dekrety.

  Jan Petránekza zásluhy o stát
  Před Pražským jarem v roce 1968 působil v Československém rozhlase, jeho názory se však znelíbily tehdejšímu režimu. Stal se signatářem Charty 77 a psal do samizdatových Lidových novin. V současné době stále působí jako novinář a komentátor.

  Václav Petříčekza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Pedagog, matematik a ekonom Václav Petříček je bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu. Od roku 2007 působí jako předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států. Přednáší na VŠE v Praze.

  Bohdan Pomahač - světově uznávaný plastický chirurg

  Bohdan Pomahačza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Jeden z nejuznávanějších plastických chirurgů světa, vede několik týmu lidí, kteří dokáží transplantovat celý obličej nebo jeho podstatné části. Jím provedená transplantace obličeje byla jednou z prvních na světě. Týmy doktora Pomahače už dokázaly také transplantovat pacientům obě ruce naráz. Pomahač působí v americkém Bostonu.

  Plzeňský biskup František Radkovský.

  František Radkovskýza zásluhy o stát
  Český katolický duchovní, kterého V roce 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. titulárním biskupem aggarským a pomocným biskupem pražským. O tři roky později se stal prvním biskupem plzeňským, loni po dovršení 75 let věku podal podle církevního práva abdikaci. Papež František však rozhodl, že ve funkci zůstane ještě rok.

  Přední český diabetolog Jaroslav Rybka (na archivním snímku z roku 2003).

  Jaroslav Rybkaza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Rybka je internista a diabetolog, napsal řadu odborných prací o diabetu, mezi nimi u učebnici pro zdravotní sestry. Je spoluautorem československého Diabetologického programu, členem Mezinárodní diabetologické federace a mnoha dalších organizací.

  Marie Svatošováza zásluhy o stát
  Zakladatelka českého hospicového hnutí, která v roce 1993 zřídila Sdružení Ecce homo pro podporu domácí péče a hospicového hnutí. O dva roky později pak otevřela první hospic v Česku v Červeném Kostelci. Dříve působila jako praktická lékařka, mimo jiné je také spisovatelkou.

  Herečka Libuše Šafránková na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. (3. června 2007)

  Libuše Šafránkováza zásluhy o stát v oblasti umění
  Populární filmová, televizní a divadelní herečka, která v roce 2008 vyhrála anketu České televize „Hvězda mého srdce“ o nejoblíbenější herce a herečku. Hrála v Činoherním klubu i Národním divadle, úspěšné role ztvárnila například ve filmech Babička, Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice, Slavnosti sněženek, Kolja nebo Báječná léta pod psa.

  Pavel Šporcl

  Pavel Šporclza zásluhy o stát v oblasti umění
  Houslový virtuóz se proslavil zejména svým neformálním vystupováním a oblékáním. Před obecenstvem často vystupoval se šátkem na hlavě, nechal si také vyrobit unikátní modré housle od houslaře Jana Špidlena. Šporcl je laureátem řady světových houslových soutěží, vystupuje na mnoha hudebních festivalech.

  Ladislav Štaidl

  Ladislav Štaidlza zásluhy o stát v oblasti umění
  Hudebník, skladatel a textař, který koncem šedesátých let vystupoval i v Las Vegas. Vedl Orchestr Ladislava Štaidla, který doprovázel zpěváka Karla Gotta. Napsal hudbu k řadě filmům, písně skládal například pro Karla Gotta či Ivetu Bartošovou. Mezi jeho známé skladby patří například Kávu si osladím nebo Dám dělovou ránu. Později se Štaidl vrhnul na podnikání.

  Danuše Táborskáza zásluhy o stát v oblasti vědy
  Profesorka Táborská je první dáma české anesteziologie a intenzivní péče. Vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně.

  Milan Teplý je známý tím, že mluví velmi otevřeně. „V tomhle státě je to nebezpečná vlastnost,“ tvrdí.

  Milan Teplýza zásluhy o stát v oblasti hospodářské
  Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Madeta, která zpracovává mléko a vyrábí mléčné výrobky. Společnost své produkty distribuuje do řady zemí, před rokem pocítila ruské embargo na dovoz většiny potravin z EU a USA.

  Miroslav Tomanza zásluhy o stát v oblasti hospodářské
  Podnikatel v potravinářském průmyslu, bývalý ministr zemědělství a výživy ČSR a ČSSR, poslanec České národní rady a Sněmovny národů Federálního shromáždění za normalizace. Jeho synem je bývalý ministr zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka Miroslav Toman.

  Karel Weirich (in memoriam) – za zásluhy o stát
  Novinář, který se za druhé světové války zapojil do československého odboje ve fašistické Itálii a zachránil 200 československých Židů před vyhlazovacími tábory. Gestapo ho zatklo v roce 1944, o rok později ho z vězení osvobodila americká armáda. Weirich Židům pomáhal pomocí Svatováclavského fondu, který založil v Itálii. Svým činem se nikdy nepochlubil.

  Jiří Žáček - Jiří Žáček

  Jiří Žáčekza zásluhy o stát v oblasti umění
  Básník a spisovatel, který je známý také jako autor učebnic. Jeho Slabikář a Moje první čítanka s ilustracemi Heleny Zmatlíkové získaly několik ocenění. Žáček je známý také jako tvůrce dětské poezie, rozhlasových a divadelních her.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. října 2015

  Komentáře k článku: Státní vyznamenání 35 osobnostem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,