Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Státní ceny a Ceny MK pro rok 2016 uděleny

  V Národním divadle byli v pondělí večer 24. října vyhlášeni laureáti Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2016. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil ministr kultury Daniel Herman.

  Sešli jsme se  v Národním divadle, kde se přirozeně potkávají  literatura, ta původní i ta překladová, s hudbou, výtvarným uměním, architekturou, případně i s filmem. Divadlo, a nejen to Národní, má v podstatě syntetický charakter – sjednocuje, propojuje. Stejně tak díla letošních laureátů. Dnešní udělené ceny jsou pro nás výrazem uznání umělcům, k nimž se chceme jako státní instituce přihlásit ne proto, abychom je zatížili odpovědností vavřínu, ale abychom jim vyjádřili úctu a vděk. Podpora živého umění je prioritou resortu; významná umělecká díla a počiny jsou také jejími plody. A sklízíme je se stejnou radostí jako divácká, čtenářská a posluchačská obec. Upřímně blahopřeji všem oceněným, řekl Daniel Herman.

  Ministr kultury Daniel Herman FOTO ARCHIV

  Ministr kultury Daniel Herman FOTO ARCHIV

  Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.

  Státní cena za literaturu pro rok 2016 byla udělena Petru Královi za titul Vlastizrady s přihlédnutím k celoživotnímu dílu. Státní cena za překladatelské dílo pro rok 2016 byla udělena Pavlu Dominikovi za překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár s přihlédnutím k dosavadnímu dílu.

  Brno má Uličku václava Havla. FOTO ATTILA RACEK

  Petr Oslzlý v brněnské Uličce Václava Havla FOTO ATTILA RACEK

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Petru Oslzlému za celoživotní autorskou, dramaturgickou i organizační práci v oblasti alternativního a studiového divadla a za jeho podíl na vyprofilování Divadla (Husa) na provázku, souboru, který svým uměleckým přínosem i společenskými postoji patřil ke klíčovým zjevům československé kulturní scény sedmdesátých a osmdesátých let.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Janu Koubovi za celoživotní muzikologickou činnost mezinárodního dosahu a významu, již provozoval v souladu se svými následováníhodnými občanskými postoji.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Charlottě Kotíkové za celoživotní teoretickou a kurátorskou práci, propagaci a prezentaci českého umění v zahraničí a stále aktuální podnětné působení na české i mezinárodní scéně současného výtvarného umění.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Zdeňce Vydrové za dlouhodobou aktivní a koncepční činnost městské architektky Litomyšle a otevření historického města současné kvalitní architektuře.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena režisérům Františku Filipovi a Elmaru Klosovi in memoriam.

  (zdroj MK ČR)

  • Autor:
  • Publikováno: 24. října 2016

  Komentáře k článku: Státní ceny a Ceny MK pro rok 2016 uděleny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,