Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Staňte se Faustem

  Jak by se choval doktor Faust v 21. století? Může Mefisto ovládat digitální prostor? Goethe-Institut přiváží do Prahy v evropské premiéře slavnou klasiku Johanna Wolfganga von Goethe adaptovanou na prostředí online her – BEING FAUST – ENTER MEPHISTO.

  Being Faust-poster

  Od 5. do 7. května se stovky hráčů v Národní technické knihovně vžijí do role Fausta, který se upíše Mefistovi. Každý hráč si přitom bude klást otázku, která se od Goethových dob nezměnila: Jakou cenu jsem ochotný zaplatit za to, abych se stal úspěšným?

  Interaktivní hra si pohrává s Goethovou klasikou, jejíž etické a morální principy zůstávají i v 21. století stále platné, vysvětluje Jakob Ráček z Goethe-Institutu. Všechno, co potřebujete, abyste se stali moderním Faustem, je chytrý mobilní telefon a facebookový profil s přáteli, které postupně prodáváte za lásku, úspěch či materiální statky, dodává Ráček.

  Being Faust - Enter Mephisto v Seoul Metropolitan Library. FOTO archiv

  Being Faust – Enter Mephisto v soulské Metropolitan Library během světové premiéry této akce v září loňského roku. FOTO archiv

  Herní formát je jedinečný: V Národní technické knihovně se ve třech dnech a sedmi termínech sejdou stovky hráčů, z nichž se každý vžije do životní role mladého Fausta. Vybaven chytrým telefonem a vůlí vyzvat život na souboj, vstoupí hráč do Mefistova svůdného digitálního světa, kde je možné koupit si štěstí či lásku – platidly jsou přitom „facebookoví“ přátelé, kteří se ovšem ani nedozví, že byli „prodáni“… Jakmile se hráč do hry přihlásí, uzavře s Mefistem smlouvu. Je ovšem na něm, jak daleko v ní zajde.

  Goethe-Institut si položil otázku, kde na světě je možné najít nejlepší programátory digitálních her: objevili jsme je v korejské fimře NOLGONG, která z literárních vzorů do herního prostředí, již zdařile „přeložila“ například díla jako 1984, Romeo a Julie či Anna Karenina, vysvětluje Jakob Ráček. Hra spojující digitální prostředí s fyzickými komponenty byla s obrovským úspěchem uvedena v Asii. V Praze zahajuje své evorpské turné.

  Hry se ve třech dnech může v Praze zúčastnit až 700 hráčů – „Faustů“. FOTO archiv (14. 9. 2014, Seoul Metropolitan Library)

  Hry se ve třech dnech může zúčastnit až 700 hráčů – „Faustů“. FOTO archiv (14. 9. 2014, Seoul Metropolitan Library)

  Hra, jíž se ve třech dnech může v Praze zúčastnit až 700 hráčů – „Faustů“ – vychází ze soudobé interpretace Goethova legendárního Fausta. Tu pro digitální svět 21. století připravil německý dramaturg Benjamin von Blomberg.

  FOTO archiv

  Všechno, co potřebujete, je chytrý mobilní telefon nebo tablet a facebookový profil s minimálně 66 přáteli.  FOTO archiv

  Termíny her:
  05.05. v 11 a v 15 hodin
  06.05. v 11, 15 a 19 hodin
  07.05. v 11 a v 19 hodin
  Délka jedné hry: 60-90 minut (česky, německy nebo anglicky)

  Hra je zdarma, ale je třeba se předem zaregistrovat: http://www.goethe.de/ins/kr/seo/prj/fau/reg/csindex.htm. Je určena všem zájemcům od cca 15 let a to jak těm, kteří literární předlohu znají, tak i těm, kteří toto dílo ještě nečetli, ani neviděli.

  Všechno, co potřebujete, je chytrý mobilní telefon nebo tablet a facebookový profil s minimálně 66 přáteli. A hra může začít! Každý hráč vklouzne do role mladého Fausta a potká se s dalšími 100 spoluhráči v Národní technické knihovně v Praze, kde se propojí digitální prvky s fyzickým prostorem. Bude zde virtuální obchodní řetězec MEPHISTO&co, v němž lze platit měnou ve formě vlastních facebookových přátel. Koupit si můžete např. lásku, úspěch, přátelství, moc, víru nebo svobodu.

  Interaktivní hra zve k tomu, abychom objevili literární předlohu Fausta novým způsobem a abychom si sami položili otázku, jak by vypadalo setkání Fausta a Mefista v digitální době. Univerzální klíčové otázky přitom zůstávají stejné: Co je pro mě v životě důležité? Na základě čeho se vytvářejí moje osobní životní hodnoty? Jakou cenu jsem ochoten zaplatit za to, abych se stal úspěšným?

  Being Faust-STANDARD-2

  Co? Evropská premiéra interaktivní hry BEING FAUST – ENTER MEPHISTO
  Kdy? 05-07|05|2015
  Kde? Národní technická knihovna, Technická 6/2710, Praha 6
  Jak? Přihlášení do hry prostřednictvím www.goethe.de/beingfaust

  Hrát je možné česky, německy nebo anglicky. Účast v hře je zdarma.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. dubna 2015

  Komentáře k článku: Tip: Staňte se Faustem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,