Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Sladké a dřevěné: 1991 – 2011 – …

  Sobota 19. 11. 2011, 19:00 – ve Švandově divadlo začíná velkolepý oslavný večer k poctě slovutných otců zakladatelů (včetně matek) Buchet a loutek nazvaný Barát pardá. Račte dál. Kabáty odložit tady v šatně, zde vlevo prosím. Protestujte! Výroba loutek přispívá k ničení deštných pralesů! Zde prosím vaše 3D brýle na tyčce, ták, budete je potřebovat.

  Vybídce k bojkotu odolávám, nabídce brýlí nikoliv – vstupuji tedy a usedám. Program večera dopředu netuší ani diváci, ani slovutní otcové zakladatelé. Jakákoli akce pořádaná Buchtami a loutkami bývá notným překvapením.  Pokud se ale jedná – jako v tomto případě – o notné překvapení pro samotné loutkáře-oslavence, divák může jakákoli očekávání rovnou vzdát, selžou všechna. Tedy až na jediné – že to bude stát za to. Splněno.

  B+L 2011. Snímek archiv

  Showmamá

  Blahopřání si jednotlivě vzaly na starost spřízněné soubory, vzdávajíce vybranému otci zakladateli čest krátkým uměleckým výstupem. Marek Bečka, Radek Beran, Vít a Zuzana Bruknerovi, Kristina Maděričová i Tomáš Procházka a Lukáš Valiska tak spolu s námi diváky (v kontextu daného večera mi dovolte užívat mnohem výstižnějšího výrazu „divíky“) sledovali krátká vystoupení – gejzíry koncentrovaného divadelního umění, originality a vtipu každého gratulujícího ansámblu.

  Celou show groteskně okázale otevřela píseň oslnivé Showmamá (spolupráce souborů Fanfán Tulipán a Kašpárek v rohlíku) trůnící uprostřed pódia v gigantické červené krinolíně, zpod které se na závěr vyrojil houf maličkých sladkých baletek (Silvestr na Nově hadr). Nu a pak započalo střídání jednotlivých čísel – růžovostí a absolutním sluchem překypující dívčí vokální kvintet Jelení loje nadchlo každého z divíků nejen svým proklamovaným půvabem, ale též nádhernými hlasy, použitím několika světových jazyků a rozhodně velmi neotřelými choreografiemi. Kašpárek v rohlíku zase popsal životní osud jednoho z „otců zakladatelů“ za pomoci snímků promítaných na plátno, nafukovací balónky či bíle zahalené tančící figuranty.

  Dívčí vokální kvintet Jelení loje nadchl nejen svým proklamovaným půvabem, ale též nádhernými hlasy. Na kytaru jim však místo Vašíčka na snímku (Václav Jelínek) vyhrával zaskakující Kubíček. Snímek archiv Jelení loje

  Loutkářská abeceda

  Pro mě byl největším divíckým zážitkem „koncert pro tři páry rukou“ (cituji-li deník Deník) rozehraný Loutkohrou Jihočeského divadla. Neskutečně sehrané vodičské trio předvedlo nejprve strhující balet molitanových pásků a posléze vystoupení rozmarné loutky černošského zpěváka. Já vím, že to nezpíval on a že po tyči od mikrofonu šplhal také jen díky šikovným vodičům, ale… když on tak přesvědčivě koulel očičkama! Číslo bylo ochutnávkou z pásma Abeceda, které je v budějovickém divadle aktuálně ke zhlédnutí. Uděláte vážně velkou blbost, pokud se na ni do Budějovic nevydáte.

  Neskutečně sehrané vodičské trio předvedlo nejprve strhující balet molitanových pásků. Snímek Jihočeské divadlo České Budějovice

  Že muselo představení narušovat neustálé přesouvání rekvizit? Ano, narušovalo. Vadí to někomu? Odkdy je narušování na pódiu zakázáno? Abyste rozuměli, Steve měl ve skutečnosti celý večer pod palcem. Steve totiž celý večer uváděl. Pomáhal – Steve – stěhovat rekvizity mezi jednotlivými čísly a pochopitelně i zvučil. Steve. V džínách, černém roláku, s drátěnými brejličkami. Steve v mnoha tělech si hravě poradí s přínosem a odnosem všeho možného – stolečků, židlí, cirkulárky, polínek, buřtů, stromu, vycpaného ptáčka – všeho.

  Popeláři jedou

  Za pozornost stála i výtvarná stránka celého programu. Scénografie ponechala karikovanou estrádnost ostatním a spokojila se s jednoduchými bílými kulisami ve tvaru oslavných sklínek a lahve vína a – s u stropu se vznášejícími – bílými nafukovacími balóny. A též s bílým promítacím plátnem, které střídalo barvy a nálady podobně jako výborná, cirkusem inspirovaná jazzová skupina Fanfán Tulipán dávající celému večeru základ plánu zvukového.

  Popeláři jedou… Snímek archiv B+L

  Po vzoru všech správných estrádních show se na konci sešli na pódiu všichni účinkující a s dvouhodinovými spontánními úsměvy zapěli sborově píseň Popeláři jedou z nového CD Buchet a loutek alias Klacků a větví (...které si můžete za neskutečně nehorázné peníze koupit ve foyer). Kostýmy se blyštěly, konfety se snášely, publikum tleskalo (podotýkám, že divíci nebyli najatí, ba dokonce za možnost potlesku zaplatili!). Ach, to byla zase krása, jen vypnout televizi a…

  Klobásky správně mastné

  … na jeviště přichází vyšňoření členové pravé české Dechovky od Kolína a rázným pochoďákem táhnou za sebou davy divíků dolů, dolů, až do podzemního cihlového studia Švandova divadla. Přichází totiž raut.

  Dolů, dolů, až do podzemního studia Švandova divadla aneb Končilo se rautem. Snímek archiv b+L

  Raut je poněkud snobskou společenskou záležitostí, při níž nesmí chybět sklenka dobrého vína, okázale ozdobné  hromádky sýrů a křehké zeleninky, neviditelní pinglové, nablýskané příbory, zištné milé úsměvy a patřičná toaleta přítomných… Tak přesně tohle všechno tento večer negoval. Divíci se s radostí cpali klobásami, prejtem, hořčicí a cibulí, v jedné ruce umaštěný papírový tácek, v druhé kelímek piva. Stručné nápisy na balicím papíru, který sloužil za ubrus, hovořily jasně: „Ocet tady“ „Tak žer“ atp. Když dohrála dechovka (mnozí přítomní divíc-pivíci navzdory překážejícím stolům neodolali valčíkovému rytmu), převzali zvukovou štafetu okouzlující Jelení loje či „tlučhubec“ (beatboxer) Andrew. Atmosféra družná a srdečná, klobásky správně mastné a dech po cibuli správně undergrounový…

  Milí spoludivíci i divíci–čekatelé, těším se na viděnou na oslavách 30ti let B+L! Jestli to takhle půjde dál, pravděpodobně se z nás všech diváků v hledišti stanou… kdokoli, jen ne zíváci.


  Komentáře k článku: Sladké a dřevěné: 1991 – 2011 – …

  1. Kristina Maděričová

   Profilový obrázek

   Jen upřesnění
   – A s výše jmenovanými členy BaL tam byli také další členové Buchet a loutek Tomáš Procházka, Lukáš Valiska a Kristina Maděričová. A Andrew není Michal Dalecký.
   Díky Kristina

   06.12.2011 (21.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Klára Zindulková

   Profilový obrázek

   Díky za upřesnění,
   napravím a omlouvám se.

   06.12.2011 (23.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Vše jsem
   – dle instrukcí Kristiny Maděričové – v původním textu opravil. Snad už je vše O. K.
   Ale kdo je Andrew?!

   08.12.2011 (2.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Kristina Maděričová

   Profilový obrázek

   Díky moc a pardon, že jsem nenapsala dřív, jsem se na to už nedívala. Kristina
   Zde je odpověď na otázku:
   ONDRA HAVLÍK AKA ENDRU
   (beatbox-vocal music & live looping)

   25.01.2012 (10.01), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,