Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Shakespeare Ostrava 2016 – rok kultury v Ostravě!

  Dne 23. dubna 2016 vzpomenul kulturní svět 400. výročí úmrtí největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara. K celosvětové oslavě významného výročí se připojilo také město Ostrava, a to značným podílem – celoročním kulturním projektem Shakespeare Ostrava 2016.

  Hamlet (Tomáš Savka), Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě foto Petr Kiška

  Hamlet (Tomáš Savka), Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě foto Petr Kiška

  Spolupráce ostravských kulturních institucí začíná být již v celé republice unikátem, a proto když se Národní divadlo moravskoslezské spolu s festivalem Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě a Kulturním centrem Cooltour Ostrava stalo iniciátorem a inspirátorem projektu věnovaného Shakespearovi, nebylo žádným překvapením, že se postupně do projektu zapojily všechny významné ostravské kulturní a vzdělávací instituce! „Je to projekt vznikající zespodu – z potřeby oslovených a zapojených institucí přes toto téma konkrétními počiny dále artikulovat Ostravu jako živý sebevědomý kulturní prostor, kde se jeho aktivity vzájemně podporují, doplňují, inspirují a vedou tvůrčí aktivní dialog,“ uvádí ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

  „V současné době, kdy je společnost neustále rozdělována a mediálně drcena obrovským množstvím často nerelevantních informací, je princip spolupráce a pozitivních impulzů pro Ostravu více než žádoucí. Projekt také ukazuje na výjimečnost ostravské kulturní scény. Nebývá zvykem, aby napříč kulturní scénou dokázaly organizace spolupracovat, být kreativní a společně tvořit,“ pokračují spoluorganizátoři festivalu Letní shakespearovské slavnosti Ostrava Petr Sýkora a Andrej Harmečko.

  Do akce se postupně zapojilo přes 30 institucí a jednotlivců. Tedy vedle NDM, LSS a Cooltouru i Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava, Komorní scéna Aréna, Stará aréna, ale dále také Bílé divadlo, Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův máj, NODO (Dny nové opery Ostrava), Dream Factory Ostrava, Ostravské muzeum, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostra, Knihovna města Ostravy, Ostravská univerzita, Dům kultury AKORD, Gymnázium Hladnov, společnost Cirkus trochu jinak, Klub Atlantik, Minikino, Ateliér pro děti a mládež při NDM, Český rozhlas Ostrava a řada dalších komunitních projektů i jednotlivců – zmiňme například revue pro kulturu Protimluv, soukromý Absintový klub Les, uměleckou agenturu Presto, výtvarné umělce Milli Kantorovou a Ivana Kulu a umělce z divadelní oblasti Ladu Bělaškovou a Danielu Jirmanovou.

  Všichni tvůrci se připojili k projektu vlastní dramaturgií a také doprovodnými, vzdělávacími a komunitními projekty, které probíhají po celý rok oslav výročí. Zrodil se tak projekt, který mohl vzniknout pouze v Ostravě – projekt Shakespeare Ostrava 2016.

  Záštitu a podporu projektu poskytlo statutární město Ostrava.

  www.shakespeare2016.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 22. října 2016

  Komentáře k článku: Shakespeare Ostrava 2016 – rok kultury v Ostravě!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,