Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Setkání profesních organizací živého umění

  V Divadelním ústavu se 15. února setkali Š. Kubišta, Š. Pavelková, L. Havlíková (Asociace nezávislých divadel), J. Návratová (Vize tance), Z. Prokeš (Asociace profesionálních divadel) a J. Hromada (HA), aby promysleli spolupráci v předvolebním období s cílem oslovit zástupce politických stran. Jejich spolupráce (s dalšími z oblasti živého umění) chce hledat propojení cílů a společné jmenovatele.

  Strany se vždy zavazují v předvolebním období k čemukoli – ministerstva kultury poté nejsou schopna plnit své závazky z programových prohlášení… A pokud se něco parlamentem prodere – většinou v praxi kolabuje pro nesystémovost! Profesionalizuje se a zaměstnává víc a víc lidí. Ale z čeho je platit? Klíčová je úprava platů ve stálé i nezávislé scéně. Nezávislý umělec je pro úředníky podnikatel – praxe má pro něj přísnější pravidla. Schopnost zaměstnávat je téma, které souvisí s problematikou minimálních mezd.

  Jakékoli téma, které otevřeme – se zřetězí: sociální statut umělců, vzdělávání a kultura, nedostatek financí propojený se sociálním postavením, předimenzovanost škol oproti příležitostem. Kulturní a kreativní průmysly je nutné provázat s realitou – změňme to, jak se umění prezentuje (buď zábava, nebo žrout na peníze). Absentuje kolektivní smlouva vyššího typu na národní úrovni (nastavení základních parametrů pro divadla, např. bezpečnostních).

  Přítomní se shodli na základních bodech pro předvolební jednání s politiky:

  1. Nezbytná 2 % pro kulturu! Kultura je chytrá investice! – Česko na kultuře vydělává! Přínos kultury do HDP je 2‚36 %.

  2. Financujme kulturu kulturou! Státní fond kultury ČR je mimorozpočtový nástroj financování kultury. Vyřešme pro něj zdroje.

  3. Kultura potřebuje infrastrukturu! – I kultura potřebuje své dálnice! Investujme do celostátní sítě kulturních budov – každý nový prostor přinese rozvoj kultury a rovný přístup obyvatelům ke kultuře (divácká investice).

  4. Kultura zaměstnává! Živé umění vytváří zaměstnanecká místa.

  5. Kultura vzdělává! Podporujme živé umění jako součást vzdělávacího programu – kultura je součástí každodenního života.

  6. Tvorba prioritou! Zamezme nadvládě bulvárního kšeftování s kulturou.

  7. Zákon o kultuře! Živé umění je budoucí kulturní dědictví!

  Jiří Hromada

  www.hereckaasociace.cz


  Komentáře k článku: Setkání profesních organizací živého umění

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,