Prague Fringe má pětadvacet let
Jana Soprová
Už pětadvacet let pořádá Skot usazený v Praze STEVE GOVE na pražské Malé Straně festival PRAGUE FRINGE. A je to dosud jediný festival, na němž můžete během týdne slyšet angličtinu. Za ta léta si performeři z celého světa zvykli na to, že se v Praze tento festival koná a že je dobré se ho zúčastnit. I když zájem Čechů není nijak ohromující, jezdí sem diváci ze všech kontinentů. A mnozí z nich mají s festivalem spojené i romantické vzpomínky. O minulosti i současnosti jsme si povídali právě na Malé Straně…

Je to už čtvrtstoletí, co pořádáš Prague Fringe. Je natolik spojený s tvým jménem, že si říkám, co by se stalo, kdybys odešel nebo tě to přestalo bavit. Skončil by?
Nebo kdybych třeba umřel… Připravuju se na tenhle moment a nic nenechávám náhodě. Jsem obklopen zajímavým týmem lidí, kteří sdílejí mou vášeň pro fringe, a jsou tedy svým způsobem „spolumajiteli“ festivalu. Takže jsem přesvědčen, že mě fringe přežije. Už teď ovšem plánuju padesátý, ale dal jsem si závazek, že pak už opravdu skončím… V té době mi bude osmdesát tři let, takže budu už opravdu starý dědek… Ale při té příležitosti musím říct, že i ty jsi součástí historie našeho fringe festivalu. Dodnes si pamatuju, jak jsme se před prvním ročníkem festivalu setkali na stanici metra Vyšehrad a dělali spolu první interview. Takže tentokrát je to po pětadvacáté… A já děkuju za podporu festivalu i za přátelství.
Tak co máte letos nového?
Na to se mě lidi pravidelně ptají, a já odpovídám – no, máme další ročník festivalu… A je to opravdu docela dost práce tohle všechno zorganizovat, sledovat alternativní scénu ve světě, zvát lidi, starat se o to, aby vše fungovalo, jak má. Od začátku se festival hodně rozrostl, letos se bude konat devět dní po celé Malé Straně. Ale vážně, každoročně se snažíme nabídnout něco nového. Letos už třetím rokem děláme Tchaiwanský týden, nabídneme tři představení. Před dvěma lety mě doslova okouzlil spolek Shinehouse Theater svým představením The Chai Queens. A právě ten přijede s několika kratšími kusy, například Dance with Dementia, příběh performerovy matky, velmi specifické představení, které jsem viděl na Novém Zélandu.
Taky rozšiřujeme nabídku, pokud jde o indické divadlo. Před dvěma lety jsme začali s jednou show, loni už byly čtyři a letos sedm. Uvidíme, jak to bude pokračovat, možná nakonec celý festival bude indický ???? Můj přítel Simar Singh dal dohromady pěkný balíček představení, budou tu někteří zajímavý performeři (comedians), kteří jsou v Indii známí i jako filmoví herci.
Přiznám se, že jsem měl letos dost bláznivý rok, protože jsem nejen připravoval pětadvacátý fringe v Praze, ale zároveň úplně první ročník fringe festivalu v Bombaji. Kromě několika lahůdek ze zahraničí se tam představí spousta místních indických performerů a komediantů, z čehož mám velkou radost. Ale vraťme se do Prahy…
Další věc, která nemůže na Prague Fringe chybět, jsou Skoti. Nejen proto, že je to moje rodná země, ale i proto, že tento typ festivalu začínal právě ve Skotsku v roce 1947. Takže budeme mít takovou malou skotskou oslavu. Přivezeme show pod názvem Scotland!. Dělají to tři performeři, kteří si říkají Latebloomers, z nichž ani jeden není Skot. Je to parodie na Skotsko a stereotypy s ním spojené. Oni u nás začnou svůj tour po celém světě, včetně Austrálie. Dva z těch kluků tady uvedou kromě toho své sólové show, Jon Tilley Casanovu a Sam Dugmore komediální show o toxické maskulinitě Manbo.
Je někdo, kdo se zúčastnil všech ročníků?
Kromě mě nikdo. Ale jsou performeři, kteří se pravidelně vracejí, jako Michael McAvoy nebo Pip Utton (ten letos bude hrát představení Hunchback of Notre Dame, tedy Zvoníka od Matky Boží v Paříži). Máme ovšem věrné diváky, třeba australský pár Don a Sue, který před osmi lety narazil na Karlově mostě na jednoho performera, který zval v kostýmu na představení, a od té doby sem jezdí každoročně. A nedávno jsem dostal moc milý email od manželů, kteří se před deseti lety potkali právě na Prague Fringe, zamilovali se, vzali se a od té doby sem jezdí každoročně slavit výročí. Takových příběhů je tedy kolem festivalu více. Mám radost, že plní základní motto, které jsme mu dali – že má být místem setkání a sdílení.
Takže každý, kdo na festivalu někdy byl, zná Malostranské náměstí a Malostranskou besedu jako oblíbené místo setkání.
Po rekonstrukci Malostranské besedy jsme z toho před šestnácti lety udělali naše „meeting place“. Je to skvělé místo, dobře strategicky umístěné, takže tam každý trefí. Je krásné vidět, jak mladí lidé z celého světa, kteří třeba nikdy předtím nebyli v Evropě, stojí u okna s výhledem na chrám svatého Mikuláše, v ruce mají pivo za dvě eura a mají pocit, že se ocitli v nebi. Pro mě je to srdeční záležitost, protože mi to připomíná jedno malé místo v Edinburghu, kde začala v roce 1996 moje fringová kariéra manažera. Byl to takový obecní dům, kde se pořádají svatby a různé oslavy, s knihovnou a klubovnou, a v průběhu festivalu se proměnily všechny místnosti včetně šaten na performační prostory. V Malostranské besedě je těch prostor taky dost, a my jsme hráli jak v malém, tak velkém sále, v mul-ti-funk-čním sále, v prostoru baru, a jednou dokonce v podkroví
Budou fungovat všechna místa tak, jako loni?
Kromě Malostranské besedy se bude hrát jako v předchozích letech v A Studiu Rubín, Café Clubu Míšeňská, divadle Inspirace, v Muzeu alchymistů, i ve stále oblíbenějším Metro Comedy Clubu. A přibyl nám jeden další prostor na Újezdě 19, který vlastní dva Indové, jmenuje se Tequila Talks Club.
V programu mě zaujalo, že se v rámci festivalu objeví i český soubor…
Ano, je to vzrušující přídavek k našemu programu. Jsou to dvě české performerky Bibiana Nesvadbová a Marie Měkotová. Hrály před dvěma lety v Café Míšeňská několikrát denně, s velkým úspěchem. Teď se znovu přihlásily do open callu. Bibiana, dcera spisovatelky Báry Nesvadbové, je mladá, nadšená, talentovaná, chce studovat tvůrčí psaní. Nevybírají si snadná témata, minule to bylo o tom, že nenávidí svou matku (i když to nebyl její vlastní příběh), a tentokrát se show jmenuje Virgin Mother Bleeds.
Takže ještě nezbytné informace, kdy přesně se festival koná a jak to bude s lístky?
Festival se bude konat od 22. do 30. května. První tři dny to budou pouze komorní představení, v intimním divadle Apropo (Muzeu alchymistů) na Jánském vršku, a od pondělka se to pak rozjede ve velkém na různých místech. Od loňska jsme se rozhodli ponechat jednotnou cenu lístků 300 Kč, což v dnešní situaci není tak moc. Za tu cenu diváci uvidí věci, které by je jinde ve světě přišly daleko dráž. A máme připraveny slevy pro ty, kdo si koupí větší množství lístků. Podle průzkumů si většina lidí koupí 2-5 lístků, ale jsou i lidé, kteří zakoupí 20-40 lístků (většina představení má kolem 60 minut). Máme také speciální bonusy pro Friends of Prague Fringe, kteří jezdí pravidelně.
Tak věřme, že se i letos festival vydaří.