Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Rozhlasové Ceny Thálie, podruhé…

  Milí přátelé herecké profese ve všech jejích disciplínách, té rozhlasové obzvláště… Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio je tradiční mezinárodní soutěžní přehlídkou rozhlasové tvorby (letos: 24.–27. listopadu 2014), jejímž vyhlašovatelem a pořadatelem je po jedenatřicáté Český rozhlas. Cílem této soutěže je zvyšování kvality rozhlasové tvorby.

  Thálie je jednou z charitek starověkého Řecka, je bohyní půvabu, krásy a veselí. Thálie znamená v překladu Kvetoucí. Thálie je bohyní komediantů. Jsem pyšný na to, že po operních, baletních, muzikálových a činoherních mimořádných výkonech má Herecká asociace opět příležitost ocenit Cenou Thálie (prostřednictvím poroty složené z prezidia HA) herecké mistrovství v rozhlase u příležitosti tohoto svátku rozhlasové tvorby. (Loni získala premiérovou Rozhlasovou Thálii Táňa Medvecká.)

  Mnozí z nás herců mají niterné herectví před mikrofonem, který odhalí každou lež, každou machu, a naopak zvýrazní skutečnou tvorbu prostřednictvím slova – láskyplně v upřímné úctě.

  Generace Mistrů nám z archivních záznamů uchovává nádherné zážitky. Vzpomínám si, že jsem jako vesnický kluk nemohl usnout bez Hajaji a jako mladý venkovský ochotnický herec, pro kterého bylo profesionální divadlo vzdálenou metou, poslouchal večer co večer rozhlasové hry nebo poezii a se zavřenýma očima si představoval, jak bych u toho chtěl být.

  Když jsem inspirován rozhlasem četl ve čtvrté třídě spolužákům na pokračování Malého Bobše, pohladila mě paní učitelka a řekla: Jiříku, ty budeš jednou číst dětem pohádky v rozhlase. Proroctví se vyplnilo. Děkuju ti, rozhlasový mikrofone, i vám všem, kteří o něj pečujete.

  MgA. Jiří Hromada

  prezident Herecké asociace


  Komentáře k článku: Rozhlasové Ceny Thálie, podruhé…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,