RECENZE: Talentovaný pan Dylan
Znáte ten pocit, když od někoho nemůžete odtrhnout oči? Když je vám celkem jedno, co říká, ale jen posloucháte jeho hlas a zíráte na jeho obličej? Přesně takový je Timothée Chalamet ve 141minutovém snímku Bob Dylan: Úplně neznámý. Herec tu sám nazpíval všechny Dylanovy písně a naučil se hrát na kytaru i foukací harmoniku. Snímek vám uteče jako výborně temporytmicky vystavěný, byť možná trochu povrchní, koncert.
Jsou životopisné filmy, které zahlcují množstvím informací, a jiné, u kterých máte pocit, že jste se toho dozvěděli málo. Málomluvný Bob Dylan: Úplně neznámý vám toho ale řekne tak akorát, a navíc hodně autenticky – jako byste celý extatický příběh Dylanových začátků v New Yorku prožívali v jeho devatenáctileté hlavě.
Víme už od filmu o Johnnym Cashovi Walk the Line z roku 2005, že James Mangold, mimo jiné také režisér filmu Le Mans ’66, to s hudebními legendami umí, a navíc věří v autenticitu živých hereckých nahrávek.
Timothée Chalamet jako Bob Dylan a Elle Fanning jako Sylvie Russo. Zdroj obrázku © SEARCHLIGHT PICTURES.
Tady nás dovede od chvíle Dylanových začátků v roce 1961, kdy si zpěvák ještě říká Bobby a právě se stěhuje z Minnesoty, až k jeho rock and rollovému vystoupení na elektrickou kytaru na folkovém festivalu v Newportu v roce 1965. Ano, právě tam, kde ho jeho skalní folkoví fanoušci vypískají a hází po něm lecčím.
Zkratkovitě, ale s malebnou syrovostí vyprávěné drama možná trošku alibisticky střídá koncertní pódia a interiéry pokojů před či po koncertě, místo aby občas vyrazil i do ulic a zasadil tak film pevněji do politického kontextu.
Z výborného hereckého obsazení je třeba vyzvednout Edwarda Nortona jako ikonického folkového zpěváka Peta Seegera, ale pozornost poutá i Elle Fanning jako Dylanova přítelkyně Sylvie Russo, Monica Barbaro jako krásná Joan Baez, Boyd Holbrook jako Johnny Cash a Scoot McNairy jako Woody Guthrie.
Dylanův styl pak devětadvacetiletý herec – po šestileté přípravě na roli – „trefuje“ naprosto dokonale: Bob Dylan mu už vynesl nominaci na Zlatý glóbus i na Oscara. Film ostatně získal oscarových nominací celkem osm, včetně té za nejlepší film, režii, herce v hlavní roli (Chalamet), herečku ve vedlejší roli (Barbaro) a herce ve vedlejší roli (Norton). A vy si užijte film, který může kromě zážitku fungovat i jako důležitá kapitola z encyklopedie světové hudby.
Bob Dylan: Úplně neznámý. Životopisný/Drama/Hudební. USA, 2024, 141 minut. Režie James Mangold, předloha Elijah Wald (kniha), scénář James Mangold, Jay Cocks, kamera Phedon Papamichael. Film je v českých kinech od 23. ledna 2025.
Zdroj náhledového obrázku Spotify.
Komentáře k článku: RECENZE: Talentovaný pan Dylan
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)