Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  1. pozvánka do hudebního Českého Krumlova

  Blok hudebních inscenací před otáčivým hledištěm v zahradě českokrumlovského zámku  zahájilo Jihočeské divadlo reprízami Rusalky Antonína Dvořáka (10. – 15. 7.) v režii Jiřího Heřmana a v nastudování šéfdirigenta Marie De Rose.

  Symbolická scéna z inscenace Trubadúra
  FOTO MICHAL SIROŇ

  Od středy 18. do neděle 29. července se bude reprízovat loňská inscenace opery Trubadúr Giuseppe Verdiho. Drama osudné záměny identity a spalujících vášní zasazené do Španělska je plné operních hitů, kvůli nim se zpravidla tato opera hraje. Režisér Tomáš Studený však našel inspiraci v symbolistním dramatu: Můj vnitřní předobraz se podobal Vláčilově Marketě Lazarové nebo Bergmanově Sedmé pečeti, sdělil před loňskou premiérou. A s choreografkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou se také inspiroval divadlem středověku, působivým a přitom symbolickým. A také divadlem antickým, protože operní sbor pojal jako chór antické tragédie, který zpodobuje různé kolektivní role. V prostředí zahrady také využili příležitost k okázalému jevištnímu aparátu s vozy a hořícími ohni.

  Trubadúr, jako všechna operní představení v Krumlově, má skvělé alternované mezinárodní obsazení pěvci z Japonska, Portorika, Itálie, Bulharska a Ukrajiny. Leonoru ztvární Yukiko Kinjo nebo Jana Šafář Doležílková, v roli Manrica se střídají Lázaro Calderón a Paolo Lardizzone, roli hraběte z Luny ztvárňují sólista opery Jihočeského divadla Ukrajinec Alexandr Beň a bulharský barytonista Krum Galabov, v basové roli Ferranda vystoupí Josef Škarka nebo Jan Šťáva. V klíčové úloze cikánky Azuceny alternují dvě mezzosopranistky – Šárka Hrbáčková a Eliška Weissová. Zpívá se v originále a diváci mohou překlad do několika jazyků sledovat prostřednictvím aplikace pro mobilní telefony.

  Alkisti Angelatou a István Varga v baletu Valmont
  FOTO MICHAL SIROŇ

  Balet Valmont s hudbou Franze Schuberta a Pēterise Vaskse je loňským dílem choreografa Libora Vaculíka podle románu v dopisech Nebezpečné vztahy francouzského spisovatele Choderlose de Laclose. Byl opakovaně zfilmován, připomeňme americký snímek Nebezpečné známosti Stephena Frearse s Johnem Malkovichem, a film Valmont Miloše Formana s Colinem Firthem. Reprízovat se bude od středy 1. července do neděle 5. srpna. V repertoáru “točny” se balet objevil po dlouhé době, a stejně jako operní inscenace je špičkově obsazený – titulní roli zatančí první sólista ND Praha Alexandre Katsapov.

  Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale inscenací na pomezí tanečního divadla a činohry jemně citlivě vykresluje charaktery postav.

  Představení ve středu 1. srpna 2018 je benefiční, 50 Kč z každé prodané vstupenky bude jako charitativní příspěvek postoupeno Nadačnímu fondu na podporu druhé kariéry tanečníků.

  Ivana Rusko (Bystrouška) a Vladimíra Malá (Zlatohřbítek) v Příhodách lišky Bystroušky
  FOTO PAVEL HEJNÝ

  Hudební inscenace na „otáčku“ uzavřou čtyři reprízy opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky od středy 8. do neděle 11. srpna 2018. Do přírody parku kongeniálně zasazená inscenace režisérského tandemu SKUTR měla premiéru před dvěma lety a vzbudila velkou pozornost kritiků, kteří ji nominovali i na různá celostátní ocenění. Pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose se představí špičkové Bystroušky Lenka Máčiková a Ivana Rusko, v roli Revírníka pak Svatopluk Sem s Alexandrem Beněm, ale opět je celé obsazení opery velmi kvalitní. Spoluúčinkuje Dětský pěvecký sbor Jitřenka. Je to na delší čas poslední možnost výjimečnou inscenaci v Krumlově shlédnout, za rok se opakovat nebude.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. července 2018

  Komentáře k článku: 1. pozvánka do hudebního Českého Krumlova

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,