Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Přízračné fanouškovství

  Prvního českého uvedení se dočkala komedie Petera Quiltera Celebrity, která vznikla v roce 2009 na základě autorova filmového scénáře. Divácky vděčné téma showbyznysu vetknuté do komediálního textu přetavil v Divadle pod Palmovkou režisér Tomáš Svoboda s dramaturgem Ladislavem Stýblem do sociálního dramatu s přízračnými démony.

  Ivan Jiřík, Tomáš Dianiška, Zuzana Slavíková a Zdeněk Kupka v inscenaci Celebrity FOTO LEOŠ SKOKAN

  Ivan Jiřík, Tomáš Dianiška, Zuzana Slavíková a Zdeněk Kupka v inscenaci Celebrity FOTO LEOŠ SKOKAN

  Frustrovaný bývalý moderátor televizních show Alan Coogan nemůže zavadit o práci a parazituje na rozjíždějící se kariéře syna Jamieho, kterému dělá manažera. Ženu Helenu, dřívější slavnou popovou zpěvačku, uvázal k plotně. Ta už sice nezastává mateřské povinnosti, ale solidárně zůstává s neúspěšným manželem doma. Do této výchozí situace vstupuje zdánlivě nezvaný host, pokoutný kameraman s úmyslem natočit v domě pilotní díl reality show. Přítomnost úlisného až bizarního voyera George (Ivan Jiřík) rozpoutá řadu konfliktů a nakonec vyústí do nečekaných a bezmála trpkých bilancí.

  V Divadle pod Palmovkou (které kvůli stále nedokončené rekonstrukci divadla uvedlo premiéru v Komedii) hrají v Celebritách hlavně na vážné struny. Dialogy mezi manžely i synem a otcem tak vyznívají těžkopádně, místo toho, aby v nich jiskřil slovní humor. Hlava rodiny v podání Zdeňka Kupky se chová jako trapný egocentrik, který si vlastně nevěru manželky zaslouží. Tomáš Dianiška hraje syna jako nerozhodného bambulu. Vlastní názor pronáší výjimečně, spíš jen pasivně přijímá „dobře míněné“ rady rodičů. Jedinou skutečně prokreslené dramatickou figurou je nakonec Helena, kterou výtečně hraje Zuzana Slavíková.

  Víc než jednotlivé postavy však inscenátoři zdůrazňují anonymní stádnost, respektive konflikt mezi osvícenými reflektory a zbytkem – bezejmennou masou. Kdykoli se mluví o fanoušcích,  o tomhle divném lidském druhu, který projektuje svou existenci do života obdivované celebrity, napochoduje do zadního plánu skupinka technického personálu divadla. Jejich somnambulní pohyby doprovázejí dostatečně zlověstné tóny, neřkuli působivé světelné efekty, takže budí dojem zjevujících se přízraků, či odloženého svědomí „hrdinů“. Jakoby tvůrci varovně kývali zdviženým ukazovákem. Neosobní atmosféru dotváří i scéna Nikoly Tempíra – modernistická, účelná zářivě bílá kuchyňská linka, na kterou jsou promítány Georgem natočené kompromitující záběry.

  Naléhavost sdělení, pro jaké se inscenátoři rozhodli, však neodpovídá lehkosti a svižnosti literární předlohy. Ta, i když se dotýká sociálních nerovností, neapeluje, především baví a přízraky ponechává nadále jen Ibsenovi.

  Divadlo pod Palmovkou – Peter Quilter: Celebrity. Překlad Jitka Sloupová. Režie Tomáš Svoboda, hudba Jiří Hájek, scéna Nikola Tempír, kostýmy Tomáš Svoboda, dramaturgie Ladislav Stýblo. Premiéra 17. ledna 2015 v Divadle Komedie.


  Komentáře k článku: Přízračné fanouškovství

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,