Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pražská deklarace

  Platforma Svobodu médiím (jejíž je HA od počátku členem) je přesvědčena, že dozrál čas k přijetí dílčí novely zákona o České televizi a Českém rozhlase. Stále roste oligarchizace médií. Těm veřejnoprávním musí zůstat garance nezávislosti, nesmí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám… zájem některých politiků je – ekonomicky je oslabit a poté ovládnout a řídit, sdělil premiér. Novela posílí nezávislost veřejnoprávních médií a umožní pluralitní zastoupení nejrůznějších společenských i politických názorových proudů. Nástup populistických nacionalistických uskupení a útoky na média v Polsku a Maďarsku vyvrcholily brutálními změnami zákonů a výměnou nezávislých vedení za stranické lokaje.

  Proto se 7. února v Praze setkali hosté z visegrádské skupiny zemí se zástupci Svobody médiím, aby dojednali společný postup, jak tomuto ohrožení svobody médií čelit:

  Ač mluvíme různými jazyky, sdílíme stejné obavy ze současného vývoje v našich zemích.

  Cítíme, že svobodu a demokracii u nás ohrožují stejné autoritářské tendence držitelů moci, kteří spíše než jako státníci vystupují jako kmenoví vůdci. Vidíme, jak tito vůdci usilují o naprosté ovládnutí veřejného prostoru. Vnímáme vzrůstající radikalizaci společnosti, která je uměle rozdělována a štvána proti sobě. Jsme svědky toho, jak nezávislost médií je ekonomickými a politickými nástroji likvidována a potlačována. Máme obavy o osud médií veřejné služby, která čelí snahám politiků o jejich ovládnutí, nebo marginalizaci. Víme, že bez nezávislých médií vznikne v našich zemích monopol moci, který občany zbaví posledních zbytků jejich svobod. Z tohoto důvodu deklarujeme naše společné odhodlání těmto neblahým tendencím čelit. Nechceme se ve střední Evropě dožít návratu autoritářského režimu, byť by se sebevíc zaklínal národními či národně-bezpečnostními zájmy. Proto zakládáme Středoevropský výbor Svobodu médiím!, který bude usilovat o posílení nezávislosti médií v našich zemích. Svobodná, pluralitní a nezávislá média představují v demokratické společnosti nezpochybnitelnou kontrolu moci. Bez nich nemůže svoboda a demokracie v našich zemích přežít.

  S. Blumsztain, předseda sdružení novinářů, W. Maziarski, Gazeta Wyborcza z Polska; M. Gergely, Népszabadság, G. Kerényi, RTVS z Maďarska; Š. Hríb, Týždeň, Matúš Kostolný, Denník N ze Slovenska; A. Černý, předseda Syndikátu novinářů, H. Marvanová, advokátka, D. Smoljak, D. Raus, novinář, P. Janyška, novinář a diplomat a J. Hromada

  Jiří Hromada

  www.hereckaasociace.cz


  Komentáře k článku: Pražská deklarace

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,