Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Právo na Masku!

  Zajímáte se o scénografii, divadlo a výtvarné umění v současném společenském kontextu? Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru vyzývá místní i zahraniční divadelníky a teoretiky k přihlašování na sympozium nazvané Vrstvení reality: Právo na Masku. Uzávěrka je 5. září 2013.

  MaskaBude se věnovat scénografii v divadle i mimo něj s cílem prozkoumat a zdůraznit neviditelné, imaginativní a dramatické složky našeho života. Maska bude předmětem zkoumání v celé své šířce – chceme zachytit různé způsoby zakrývání a odkrývání těla i prostoru v průběhu představení. Cílem sympozia je zmapovat odlišné způsoby maskování i jejich využití v současných představeních. Na sympoziu bude prostor pro delší i kratší přednášky, prezentace, diskuze, i společenská setkání. Přijímáme náměty na prezentace s praktickými i teoretickými ukázkami, které vycházejí nebo jsou úzce spojené se současným divadlem, performance, živým uměním a instalacemi, a které se zabývají rozdílnými způsoby maskování (a demaskování) a vrstvením reality.

  Na tomto historicky prvním maskovaném sympoziu (přednášejícím i divákům důrazně doporučujeme, aby přišli v maskách) budeme o maskování debatovat a současně s ním experimentovat v praxi. Témata budou zahrnovat: – vrstvení reality – maskování/odhalení – zakrývání prostoru – maska celého těla – kostým jako performance – scénografie jako odhalování, ukazování, objevování prostoru – maskování prostřednictvím zvuku nebo osvětlení – maskování jako dramaturgický, vyprávěcí nebo konceptuální nástroj – maska jako dočasná autonomní zóna – proměňující síla maskování Koncepce symposia: Sodja Lotker, Maaike Bleeker a Julian Hetzel Pokud máte zájem prezentovat, zašlete nám abstrakt o rozsahu max. 300 slov a krátký životopis nejpozději do 5. září 2013 skrze registrační formulář nebo emailem. Autorské prezentace by měly obsahovat také (max.) 2 fotografie.

  Více informací na webu Pražského Quadriennale: http://www.pq.cz/cs/


  Komentáře k článku: Právo na Masku!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,