Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2020

ročník 28
7.–20. 1. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Praha požádala o bezúplatný převod Komedie

  Pražský magistrát požádal Ministerstvo financí ČR o bezúplatný převod Divadla Komedie. Pokud stát převod odsouhlasí, chce Praha divadlo opravit a najít pro ně nového provozovatele. Novinářům to dnes řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Dosavadní nájemce, společnost Divadlo Company.cz, v divadle skončí v závěru dubna.

  Budova Divadla Komedie. FOTO archiv

  Dříve budova patřila Báňské a hutní společnosti, dnes Ministerstvu financí ČR (vchod do pasáže Vlasty Buriana z Jungmannovy ulice). FOTO archiv

  Prostory Divadla Komedie v Jungmannově ulici v centru Prahy jsou podle Wolfa ve velice špatném technickém stavu. Wolf doufá, že se rozhodnutí ministerstva o možném převodu dozví do dubna. Poté bude na politicích, zda nechají divadlo nejprve opravit, nebo v něm už od září začne sezona s novým provozovatelem. Osobně bych se přikláněl k variantě, aby se divadlo raději na pár měsíců uzavřelo, a začínalo se už v novém, uvedl radní.

  Společnost Divadlo Company.cz, která končí kvůli finančním potížím, by mohl nahradit provozovatel, který vzejde z výběrového řízení. Variantou je ale i stěhování některé z městských příspěvkových organizací, které ve stávajících prostorách platí vysoké nájmy. Mezi uvažovanými divadly je Divadlo v Dlouhé, Studio Ypsilon nebo Rokoko. Vzniknout by ovšem mohla i druhá scéna nedalekého a divácky velmi úspěšného Divadla Minor, doplnil radní. Pro kterou z variant se město rozhodne, není stále jasné.

  Divadlo Komedie. FOTO archiv

  Vchod z Lazerské ulice. FOTO archiv

  Dosavadní provozovatel Divadla Komedie vyhrál výběrové řízení v roce 2011. V minulosti pobíral od města roční dvanáctimilionovou dotaci. Na letošní rok jde ovšem jen o 4,7 milionu korun. Doba stanoveného pronájmu totiž uplynula a zmíněná částka má sloužit jen na dokončení sezony. Společnost se proti tomuto rozhodnutí ohradila.

  /Z Divadlo.cz pro i-DN převzal hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Divadlo Company.cz v Komedii končí – TZ

  Divadlo Company.cz: Jak to vidíme my!

  Jan Wolf: Rád bych snížil…

  Řešení nejen pro pražské příspěvkové organizace

  Návrh systémové optimalizace pražské divadelní sítě

   

  • Autor:
  • Publikováno: 19. února 2016

  Komentáře k článku: Praha požádala o bezúplatný převod Komedie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,