Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  PQ má novou uměleckou ředitelku

  Pražské Quadriennale zvolilo pro svůj 14. ročník, který se bude konat v roce 2019, novou uměleckou ředitelku. Stala se jí scénografka a pedagožka Markéta Fantová. Se svým týmem bude spoluvytvářet koncepci 14. ročníku PQ, řídit činnosti mezinárodního uměleckého týmu a podílet se na organizaci krátkodobých projektů v mezidobí do chystaného ročníku této přehlídky.

  Markéta Fantová. FOTO archiv DÚ

  Markéta Fantová. FOTO archiv DÚ

  V pozici umělecké ředitelky nahrazuje Sodju Lotker, která se na organizaci Pražského Quadriennale podílela od roku 2003. Je absolventkou oboru scénografie na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění a oboru divadelní scéna na Wayne State University v Detroitu. Po dokončení magisterského studia až do současnosti působila jako pedagožka na mnoha prestižních univerzitách. Od roku 2014 vedla obor scénografie při Rowan University v Glassboro. Má za sebou mnoho realizací svých kostýmních a scénografických návrhů v Evropě i USA. Její díla se objevila jako součást Národní expozice USA na PQ 2007 a na výstavě World Stage Design v korejském Soulu v roce 2009. Byla kurátorkou americké národní expozice na PQ 2015. Dlouhodobě se podílí na činnosti Institutu divadelní technologie a designu USA (USITT), od roku 2011 v pozici viceprezidentky pro mezinárodní záležitosti a umělecké ředitelky USITT. Od června 2015 je vedoucí komise Performance Design Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků OISTAT.

  V době konání letošního PQ. FOTO archiv USITT

  V době konání letošního PQ. FOTO archiv USITT

  Zastávat pozici umělecké ředitelky PQ 2019 a podílet se na přípravě takto významné události divadelního světa je pro mne čest a zároveň i neskutečně velká výzva. Pevně věřím, že se nám během PQ 2019 podaří představit v celé šíři všechny aspekty rozmanitého a tak nesmírně bohatého oboru, jakým scénografie bezesporu je, řekla po svém jmenování Markéta Fantová.

  Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se během posledních deseti let proměnilo z jednorázové výstavní akce v organizaci poskytující mezinárodní platformu pro kontinuální projekty zaměřené na vzdělávání, výstavy, profesionální výměny a stáže, publikace, vlastní umělecké projekty či mezinárodní symposia v oblasti současné scénografie. Proto jedním z úkolů nové umělecké ředitelky bude také organizace projektů i v mezidobí mezi konáním dalšího ročníku této přehlídky scénografie.

  PQ-mtfdesigns2

  14. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se uskuteční v červnu roku 2019.

  /Převzato z Divadlo.cz, pro i-DN upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 14. prosince 2015

  Komentáře k článku: PQ má novou uměleckou ředitelku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,