Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pozvánka na balet Giselle

  Víly jako oběti nešťastné lásky vyjadřující svou převahu nad zlem zrady. Čistá, venkovská dívka Giselle, která je svým milým zrazena. Ale i záchrana života viníka oné zrady, která vede k nutnosti nést zodpovědnost za to, co způsobil. Tímto, stejně jako svou myšlenkou, že zmařená krása (hozená do tmy) je krásou svítící ve tmě, tento balet zasáhl autorku projektu, Šárku Holečkovou, představitelku role Giselle. Soubor doplněný nyní profesionálními tanečníky uvádí tuto inscenaci dvakrát, jednou 10.2. 2020 od 19:30 v Divadle Horní Počernice a podruhé 3.3. 2020 od 19 hodin v Salesiánském divadle. Tančí Šárka Holečková (Giselle) a Jevgenij Lisovik (Albert).

  Balet Giselle. Foto: archiv souboru.

  Šárka Holečková, která vystudovala státní Taneční konzervatoř, v roce 2015 povolala k nastudování tohoto baletu skupinu baletních amatérů a jednoho profesionálního tanečka – Jevgenije Lisovika. Tento poloprofesionální soubor uváděl Giselle po více jak tři roky charitativně, především v domovech seniorů pro potěšení nejen své, ale i těch, kteří si do divadla již nedojdou. V této charitativní činnosti Šárka Holečková s pomocí amatérských tanečníků stále pokračuje a pořádá nadále i jiná baletní představení v domovech seniorů. Co se však Giselle týče, účinkování v této inscenaci se již ujali profesionální tanečníci, se kterými Šárka Holečková (představitelka Giselle) míří do divadel. V Giselle budou tančit členové baletu Národního divadla a tanečníci z oblastních divadlech.

  Balet a divadlo je pro mě něčím, co posouvá děj našich životů stejně jako se děj onoho života ztvárňuje právě v baletu a divadle. Umění je něčím, co převyšuje veškeré zlo mezi lidmi a nechává všechny problémy lidí v sobě ztvárnit. Je vyšší hodnotou, hlubší realitou, na kterou právě zlo nemůže dosáhnout, říká ke svému projektu Holečková.

  Balet Giselle je dílem vrcholného romantismu. Venkovská dívka Giselle má svého nápadníka Hilariona. Její city však v přestrojení za vesničana získá princ Albet, který tak před Giselle skrývá nejen svůj urozený původ, ale i to, že má již jednu snoubenku, vévodkyni Bathildu. Hilarion má zlomené srdce a chce Albertovu lest také dokázat. Mezi tím se Bathilda s Giselle spřátelí. Po odchodu vévodkyně, když Giselle tančí opět s Albertem, Hilarion přinese mezi ně Albertův meč jako důkaz, a zatroubí na roh, kterým přivolá jeho pravou snoubenku. Giselle je zasažena hlubokým žalem a pro selhání srdce v Abertově náručí umírá. Dívky, které byly za života zrazeny mužem, se po smrti stávají vílami a v nočním lese vstávají z hrobů, kde nutí každého muže tančit tak dlouho, až vysílením zemře. První jejich obětí se stává Hilarion. Ke hrobu přichází i Albert a vzpomíná na Giselle. Víly v čele s Myrthou chtějí plnit své poslání utancovat Alberta k smrti. Ale Giselle si u Myrthy vyprosí ještě chvíli času s Albertem. Potom už se blíží ranní hodina a víly tak svůj trest nedokončí. Láska Giselle Alberta zachraňuje.

  ///

  10.2. 2020 od 19:30 v Divadle Horní Počernice,

  Stanice autobusu Komárovská či Divadlo Horní Počernice, cesta MHD ze stanice Můstek trvá 35 minut.

  Vstupenky jsou v prodeji v pokladně divadla ve všední dny od 16:00 do 19:00 a vždy hodinu před každým představením. On-line prodej a rezervace vstupenek zde.

  3.3. 2020 od 19 hodin v Salesiánském divadle,

  Kobyliské nám. 640/11, Praha 8 – Kobylisy, (stanice metra C – Kobylisy)

  Vstupenky jsou v prodeji na všech prodejních místech TICKET ART PRAHA, s.r.o. On-line prodej a rezervace vstupenek zde. Vstupenky je též možné zakoupit i hodinu před představením v divadle.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. ledna 2020

  Komentáře k článku: Pozvánka na balet Giselle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,