Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pomsta Miloše Horanského

  V letošním 10. čísle daly Divadelní noviny v rubrice komentáře prostor Miloši Horanskému a jeho „Pokusu o portrét Jany Machalické“. Domnívám se, že jde o text, který nebylo slušné publikovat, neboť je nepochybně motivován pomstou. Pan Horanský, dotčený kritikou svého moderování při posledním předávání Cen Alfréda Radoka, která se 10. března objevila v článku Jany Machalické v Lidových novinách, bez zmínky o skutečném důvodu své nevraživosti a bez jakýchkoli věcných argumentů svou kritičku „spláchne“. Pozoruhodný je jen slovník pana Horanského. Metafory používá jako maskáče nadávek. A tak Janu Machalickou označí za „kritickou katyni“, „rutinní deníkovou čiperku – nedorostlou k vyššímu svěcení“ a „kritického kašpara“. Nakonec jí dokonce vyčte, že „na velkou věc má malé pero“. Některým poetům není prostě jejich jemnost co věřit.

  Karel Král
  šéfredaktor časopisu Svět a divadlo

  Vážený pane Králi,

  četl jsem Vaši obhajobu Jany Machalické na i-DN a je od Vás hezké, že se zastáváte kolegyně. Nicméně mám jisté pochybnosti.

  Před časem Jana Machalická na inscenaci divadla Ypsilon, která se jí nezamlouvala, napsala kritiku. A jako jakýsi bonus poznamenala, že to, co hrajeme v Semaforu, je tisíckrát horší. Opravil jsem ji tehdy na svých stránkách, že jsme horší jen pětsetkrát, ale o to teď nejde. Představte si, že napíšu ve velmi sledovaném deníku větu: Redaktorka Machalická není příliš dobrá novinářka, ale pořád je tisíckrát lepší než Karel Král. Budete stát na mé straně? Napsal jste, že stať pana Horanského je text, který nebylo slušné publikovat. Myslíte si, že onen výrok Jany Machalické bylo slušné publikovat?

  Zazlíváte panu Horanskému, že psal beze zmínky o důvodu své nevraživosti a bez jakýchkoli věcných argumentů. V jeho článku je ale přece jen více argumentů než v oněch glosách Jany Machalické, která beze zmínky o důvodu své nevraživosti napíše do velmi sledovaného deníku, že jsme ekonomicky i umělecky na huntě, zatímco naše ekonomické výsledky odpovídají schválenému rozpočtu, a o uměleckých kvalitách se jiní kritici zmiňují dokonce v superlativech a dávají jim vysoká ocenění. A navíc ten její slovník, brrr!

  Vážený pane Králi, je od Vás hezké, že se zastáváte kolegyně, ale kdybych shromáždil jen to, co za poslední léta napsala o Semaforu, nebylo by pro Vás asi snadné ji obhájit, věřte mi. Vadnoucí srdce, o němž píše Miloš Horanský, je krásná charakteristika těch zlobných článků Vaší paní kolegyně.

  Jiří Suchý


  Komentáře k článku: Pomsta Miloše Horanského

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,