Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Po roce opět na terasách!

  Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi pořádá v srpnu a začátkem září čtvrtý ročník festivalu kulturních akcí pod širým nebem nazvaný Bez nití | Odvázané léto na terasách. Návštěvníkům opět nabídne cyklus koncertů a divadelních představení v prostředí teras Mydlářovského domu.

  Květy a Waxwing Theatre

  Festival zahájí v pátek 14. srpna od 18 hodin originální loutkové představení loutkové Rok prasete v podání originální loutkové představení divadelní společnosti Waxwing Theatre (Zuzana Smolová a Peter Gaffney) o zlodějích, pažravcích, šarlatánech a o tom, co se stane, když je přirozený řád věcí vyměněn za levnou potulnou atrakci.

  Na představení pak naváže od 20 hodin koncert brněnské alternativní skupiny Květy. Kapela pod vedením zpěváka a kytaristy Martina Kyšperského je proslulá netradičními skladatelskými postupy, poetickými texty i energickým koncertním projevem.

  Večer intimního divadla

  Výtvarně zvuková inscenace Prefaby divadla MIR je představením odehrávajícím se na umakartovém stole. Foto archiv

  V sobotu 15. srpna od 17 hodin jsou pro návštěvníky festivalu připravena tří autorská představení určená pro malý počet diváků. Výtvarně zvuková inscenace Prefaby divadla MIR je představením odehrávajícím se na umakartovém stole. Je vytvořena na motivy každodenního života tří bezejmenných sousedů v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku. Zajímavým počinem je rovněž intimní multisenzorické představení Lžička pod nos od Nitish Jain and Collective. S pomocí pásky přes oči, sluchátek, teplých dlaní a vlastní fantazie se diváci vydávají zkoumat péči a něhu skrze obyčejné příběhy inspirované mateřskými postavami z Erbenovy Kytice. Třetím představením bude Rakvičkárna aneb Princezna a vesničan v podání Toy Machine a Divadla Letí inspirovaná oblíbenými morytáty kočovných loutkářů.

  Horory…

  V sobotu 28. srpna se od 18 hodin uskuteční večer loutkového divadla určený pro děti a hravé dospělé. V rámci něho se odehrají tři  klasické „horrory“ nazvané Psycho Reloaded v podání souboru Buchty a loutky, hravá pohádka o těstu, chlebu, zadělávání, pečení a žraní inspirovaná K. J. Erbenem – Otěstánek vzniklá ve studiu Damúza a představení Hergules neboli Drakošlap v podání Divadla Vzhůru nohama.

  Koncert osobitých písničkářů

  V sobotu 5. září od 18 hodin budou terasy Mydlářovského domu hostit tři výrazné písničkářské osobnosti. Martina Trchová představíse svým triem vlastní tvorbu s aranžemi na hranicích jazzu, blues, folku, latiny a šansonu.

  Na ni naváže písničkářka Blondýna, prezentující se vedle vtipných písní v žánru „femme-folk“ i krátkými „blondbásněmi“.

  A na závěr vystoupí písničkář, básník, malíř a občasný herec Marcel Kříž. Jeho písně vycházejí z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku šedesátých let minulého století. Je autorem překladů textů Boba Dylana, Neila Younga nebo Toma Waitse, jejichž písně tak zařazuje do svého repertoáru.

  Festival se koná s finanční podporou města Chrudimi.

  /Z TZ zpracovalů pro i-DN hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. července 2020

  Komentáře k článku: Po roce opět na terasách!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,